Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Samková byla zlatá v Soči, k velkým favoritkám patří i v Pchjongčchangu

Samková byla zlatá v Soči, k velkým favoritkám patří i v Pchjongčchangu

Snowboardcrossařka Eva Samková se v pátek pokusí navázat na olympijský úspěch ze Soči, kde před čtyřmi lety vyhrála zlatou medaili. I na hrách v korejském Pchjongčchangu patří k největším favoritkám na stupně vítězů. Spolu s ní bude na startu Vendula Hopjáková. Závodu se měla zúčastnit i Vendula Hopjáková, ale zranila se při tréninku. Ve čtvrtečním závodu mužů bude Česko reprezentovat Jan Kubičík.

Honzovi a Evce to jde poměrně slušně, řekl trenér Marek Jelínek a k Samkové s nadějí dodal: Cítí se tady opravdu dobře. Je v takovém duševním rozpoložení, co umožňuje podávat maximální výkon.

Po olympijském triumfu Samková udržela čtyři roky příslušnost ke špičce. Loni vyhrála celkově Světový pohár snowboardcrossařek a celkem pět jednotlivých závodů. Naposledy nenašla přemožitelku letos v lednu v tureckém Erzurumu.

Čtyřiadvacetiletá rodačka z Vrchlabí nebere závod jako obhajobu. Sport je hrozně vyhnaný do toho, že když se to nepovede, je konec světa a co budeme dělat. Ale my máme další životy. Když se to nepovede, můžu vyhrávat jiný závody. Hlavně mě to baví. Trať je tady skvělá, zase větší, takže jsme ráda, řekla Samková.

Mezi její největší soupeřky patří kvarteto Francouzek v čele s Chloé Trespeuchovou, vedoucí žena Světového poháru Italka Michela Moioliová, Američanka Lindsey Jacobellisová i její krajanka Faye Gulinová. Jsem na tom o čtyři roky líp, mám více zkušeností, ale konkurence je jinde než v Soči. Předtím nebyla tak velká. Soupeřek, který jezděj skvěle, je hodně, tak šest až osm, odhadla Samková.

Snowboardcross žen se pojede v pátek 16. února, dopoledne je na programu rozřazovací kvalifikace a čtvrt hodiny po poledni korejského času začnou vyřazovací jízdy. Přes boule, skoky a klopené zatáčky se pojede v šesti. Trať je docela široká. Doufám, že se to trochu v prvních rozjížďkách vyselektuje, jak je náročná, a trošku se to rozřadí do větších rozestupů. Jenom by mohli trošku vyšejpovat klopenky. Ty jsou takový hrbolatý a trošku to tam mlátí s prknem, uvedla Samková.

Náročný je pro snowboardistky hned start. Spustí se rovnou do třímetrové jámy a musí vyjet nahoru asi šest metrů. Start mi vycházel, ale mohl by být lepší, řekla Samkové. Jsem určitě spokojený, jak zvládá start, doplnil Jelínek.

O kritických místech na trati Samková nemluvila. Spíš jde o to, kde si nejméně věřím, řekla, ale o žádném konkrétním místě se nezmínila. Obecně si závodnice po skocích hodně zalétají vzduchem. Na posledních skocích je velká rychlost, takže člověk to sice sešlápne a neletí vysoko, ale zase se tím prodlouží délka, takže letíme dost dolů. Ale to dělají všechny, takže s tím se počítá, konstatovala Samková.

Trenér Jelínek by byl ještě rád, kdyby zlepšila obecně postoj při jízdě. V těžkých a nebezpečných věcech platí, že když dobře stojí, dobře se jí to dodělá. Objektivně bych spokojen být měl, ale já nejsem skoro nikdy, tím jsem známý, řekl.

Jak uvedl na začátku, líbí se mu rozpoložení jeho svěřenkyně, která se v této sezoně musela vyrovnat i s obnoveným zranění ramene a úmrtím otce. V tuhle chvíli si myslím, že Evka je na tom dobře a připravená podat maximální výkon, řekl Jelínek.

Největším favoritem mezi muži je Pierre Vaultier. Francouz vyhrál zlato v Soči, je úřadující mistr světa a aktuální lídr pořadí Světového poháru.

Vše o olympiádě si můžete přečíst zde>>>

Kompletní program ZOH 2018 a program hokeje zde >>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek