Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šebrlemu i Železnému chtějí vzít rekordy! Je to guláš, zlobí se

Šebrlemu i Železnému chtějí vzít rekordy! Je to guláš, zlobí se

České atletické legendy nesouhlasí s návrhem Rady evropské atletické asociace EAA, která přišla s plánem na úpravu podmínek pro schvalování evropských rekordů. Pokud by plán vstoupil v platnost, v důsledku by o své rekordy přišli i čtyři Češi – Jarmila Kratochvílová, Helena Fibingerová, Jan Železný a Roman Šebrle.

Rada EAA o víkendu podpořila návrh sedmičlenné projektové skupiny, která stanovila nová kritéria pro uznávání evropských rekordů. Ty mají dále platit, jen pokud byly dosaženy na dosud neurčených významných závodech, rekordman musí během dvanácti měsíců před rekordním výkonem podstoupit daný počet dopingových testů. Rekordman také nikdy během kariéry nesmí být přistižen při dopingu a jeho vzorek po rekordním výkonu musí být zachován deset let.

A právě poslední kritérium vylučuje ze hry všechny české evropské rekordmany, kromě oštěpařky Barbory Špotákové. Ostatní čtyři totiž svých výkonů dosáhli před rokem 2005, od kdy mezinárodní federace IAAF zachovává dopingové vzorky.„Je asi jasné, jaký na to mám názor. Kdyby vám chtěl někdo sebrat rekord, asi nebudete šťastný,“ řekl iSport.cz světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný. „Na jednu stranu tyhle věci můžu chápat. Ale atletika by měla pracovat tak, aby se její image zlepšila. Ne, že obviníte lidi, kteří něco dokázali: My vám to teď zrušíme.“

Celý článek si můžete přečíst na webu Auto.cz.