Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smutná zpráva ze světa cyklistiky. Zemřel nejstarší žijící vítěz Tour de France

Smutná zpráva ze světa cyklistiky. Zemřel nejstarší žijící vítěz Tour de France

Francouzský cyklista Roger Walkowiak, který byl dosud nejstarším žijícím vítězem Tour de France, zemřel v pondělí ve věku 89 let. Jeho triumf na „Staré dámě“ byl jedním z největších překvapení ve více než stoleté historii slavného závodu.

Walkowiak na Tour v roce 1956 startoval jako neznámý jezdec regionální stáje, přesto nakonec dokázal získat žlutý trikot s více než minutovým náskokem před druhým Gilbertem Bauvinem. Později vyhrál dvě etapy na Vueltě, avšak Francouzi jeho úspěch i kvůli jeho polským kořenům nikdy nedocenili.

Fráze udělat něco jako Walko se dokonce ve francouzštině ujala pro nečekaný úspěch. Když si z něj po ukončení kariéry v roce 1960 dělali legraci i hosté v jeho kavárně, vrátil se zpět k soustruhu v továrně na automobily.

Tour de France patří mezi nejslavnější etapové cyklistické závody na světě. Po tři týdny cyklisté zdolávají horské vrcholky i roviny ve Francii a dalších evropských zemích, v nichž se odehrávají některé etapy. První ročník se konal v roce 1903, konání závodu přerušila pouze první a druhá světová válka. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek