Špotáková je poosmé atletkou roku, ještě nikdo tolik titulů nezískal

Bronzová medaile z olympijských her v Riu de Janeiru přinesla oštěpařce Špotákové rekordní osmý titul v soutěži Atlet roku

Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála anketu Atlet roku a s osmi triumfy je historickou rekordmankou. Bronzová olympijská medailistka z Ria de Janeiro získala 1685 bodů a na pomyslných stupních vítězů se umístila s tyčkařem Janem Kudličkou (1433) a čtyřstovkařem Pavlem Maslákem (1222).

Barbora Špotáková
Nejlepší světová oštěpařka posledních let, od roku 2006 až do loňského mistrovství světa, kde nepostoupila do finále, na velké akci pokaždé získala medaili; původně vícebojařka, na oštěp se začala specializovat na radu Jana Železného v roce 2002; český rekord poprvé překonala o čtyři roky později výkonem 66 metrů, od té doby ho zlepšila ještě devětkrát o více než šest metrů; první medaili na velké akci vybojovala na ME 2006 v Göteborgu, kde skončila druhá; v Dukle se stala první ženou se smlouvou jako profesionální voják, má propůjčenu hodnost kapitána; v roce 2010 ukončila po 11 letech spolupráci s trenérem Rudolfem Černým a přešla do tréninkové skupiny Železného; po úspěšné olympijské obhajobě v Londýně 2012 kvůli těhotenství přerušila kariéru, k závodění se vrátila 113 dní po porodu v září 2013; v následujícím roce se pouze jednou neradovala z prvenství, ovládla Diamantovou ligu a díky titulu mistryně Evropy přidala do své sbírky poslední chybějící zlato z velké akce; na konci roku se kvůli odlišnému názoru na koncepci přípravy rozešla s Železným, po roce bez trenéra se loni vrátila k Černému; v březnu si během soustředění zlomila při tenise zánártní kost, závodit začala v červnu a po pátém místě na ME v Amsterodamu vybojovala na OH v Riu de Janeiro bronz; vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v Praze; jako své koníčky uvádí psy, zahradu a punkovou hudbu.

Juniorem roku byla dnes večer v Praze vyhlášena Michaela Hrubá, mistryně světa této věkové kategorie ve skoku vysokém. Objevem roku se stal mílař Filip Sasínek a trenérem roku Jan Železný, mezi jehož oštěpařské svěřence patří Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý. Na čtvrtém místě mezi jednotlivci skončila překážkářka Zuzana Hejnová, až pátý byl trochu překvapivě Vadlejch, který zvítězil v seriálu Diamantová liga.
Světová rekordmanka Špotáková je jedinou letošní českou atletickou olympijskou medailistkou. V Riu získala bronz a navázala na zlaté medaile z Pekingu a Londýna. V čele historické tabulky se odpoutala od koulařky Heleny Fibingerové a Železného, kteří anketu vyhráli šestkrát.

"Kdo by to byl kdy řekl. Je to už něco opravdu výjimečného, co tady nikdo nedosáhl. Je to krásný," radovala se na vyhlášení Špotáková. "Lidi ocenili olympiádu, i když konkurence byla velká. Znamená to, že se povedl další rok," prohlásila.
Úspěchy jsou pro Špotákovou motivací do další práce. Už dříve se nechala slyšet, že by ráda vydržela až do olympijských her v Tokiu. "Rozhodně teď nebudu nafoukaná, že jsem to vyhrála nejvíckrát. Je to ale důkaz, že to má smysl. Že to pořád můžu vyhrát, i v tomhle věku," uvedla s úsměvem pětatřicetiletá oštěpařka.
Kudlička má za sebou životní sezonu. Stal se vicemistrem Evropy, překonal český rekord a těsně pod stupni vítězů skončil na olympijských hrách i na halovém mistrovství světa. Maslák se na třetí místo dostal díky tomu, že obhájil titul halového světového šampiona a byl druhý na mistrovství Evropy.