Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sudí o hvězdách na hřišti: Rosický je pán, Limberský nám nepomáhá

Sudí o hvězdách na hřišti: Rosický je pán, Limberský nám nepomáhá

Jsou to Hvězdy. V české lize vyčnívají. Nosí na ně rozhodčí stejnou píšťalku, nebo pískají do jiné, smířlivější? Za bé je správně, jenom jméno však nestačí. Záleží také na povaze osobnosti. David Limberský se v Karviné přihlásil o faul a sudí Zbyněk Proske mu ho potvrdil. Vyrovnávací gól neplatil. Tomáš Rosický se zase proti Baníku mohl spolehnout, že Pavel Královec snad každý jeho pád odpíská. Chránění hráči?

Bývalý elitní rozhodčí Ivan Grégr to přiznává. „Ano, k některým hráčům přistupujete podvědomě jinak než k těm, co ještě tolik nedokázali,“ vypráví. „Třeba za mé éry Tonda Panenka nebo Rosťa Vojáček. Udělali faul a už volali ‚Já vím, já vím‘ a omlouvali se. To jim tu kartu prominete snáz. A taky, je to věc taktiky řízení zápasu. Takoví fotbalisté vám to vrátí, pomůžou vám v horkých chvilkách.“Jeho kolega přitakává, ale protože stále aktivně píská, zůstane v anonymitě. A rozlišuje hráče podle jejich přístupu, nejenom jména. „Pozor, bavíme se jenom o hraničních zákrocích, kde si sudí může vybrat, zda písknout, nebo ne. Ale v podvědomí to máte. Hodně pak záleží na tom, o koho se jedná. Třeba Rosický, to je pán. S velkým P. Veselý, vstřícný, s pochopením pro naši práci,“ vysvětluje.

Limberského vidí docela jinak. „To je něco jiného. On nám nepomáhá. Jen si vezměte, kolik z nás se kvůli němu dostalo do potíží, mělo tresty,“ vysvětluje. „A nejde tady o to, že Rosický je větší jméno. Milan Baroš, s Rosickým s náskokem největší hvězda, po svém návratu do české ligy nezačal dobře. Teď už je lepší, zklidněný.“

Více na iSport.cz