Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tenisové legendy si vjely do vlasů. Martina Navrátilová zuří kvůli výrokům o gayích a nacistech

Tenisové legendy si vjely do vlasů. Martina Navrátilová zuří kvůli výrokům o gayích a nacistech

Tenisová legenda Martina Navrátilová se ostře vymezila proti bývalé australské tenistce Margaret Courtové. Navrátilové – zapálené bojovnici za práva gayů a lesbiček – vadí, že se jedna z nejlepších tenistek historie nelichotivě vyjádřila právě na adresu homosexuálů. Podle Navrátilové by za to měla být Courtová tvrdě potrestána. 

Čtyřiadvacetinásobná grandslamová vítězka Margaret Courtová, která je křesťanskou pastorkou, se kriticky na adresu homosexuálů vyjadřuje už několik desetiletí. Ve středu ale přidala a prohlásila, že tenisové prostředí bylo „plné lesbiček“ a že transgenderové děti jsou „ďáblovým dílem“.

Pozdvižení způsobila Courtová rovněž o několik dní dříve, kdy oznámila, že bude bojkotovat národní leteckou společnost Qantas kvůli tomu, že její vedení podporuje sňatky lidí stejného pohlaví.

„Zklamalo mě, že se Qantas aktivně zapojily do propagace manželství párů stejného pohlaví,“ napsala čtyřiasedmdesátiletá Courtová v otevřeném dopise zveřejněném v listu The West Australian. „Věřím v manželství jako ve svazek mezi mužem a ženou, jak je uvedeno v bibli. Po vašem vyjádření nemám jinou možnost než využívat při svém častém cestování jiné letecké společnosti,“ dodala.

Tenisová legenda, po níž je pojmenován druhý největší kurt areálu Australian Open, také ostře zkritizovala australskou tenistku Casey Dellacquovou, která se svojí partnerkou vychovává dvě děti.

Řada tenisových hráčů a hráček výroky Courtové na adresu homosexuálů odsoudila. Navrhli taky, aby už druhý největší kurt areálu Australian Open nenesl její jméno. Uskutečnění tohoto kroku prosazuje také česko-americká teniska Martina Navrátilová, kterou Courtová kritizovala už v roce 1990, že má jako lesba špatný vliv na mladší hráčky.

„Oslavujeme svobodu projevu, ale to neznamená, že se smí říkat všechno bez důsledků – ne trestání, ale důsledků,“ napsala Navrátilová v otevřeném dopise, který se objevil v australských médiích. Podle Navrátilové by takové ideje vůbec neměly být zveličovány, nýbrž upozaďovány. Tenisová legenda varuje před negativními důsledky, které mohou výroky Courtové mít zejména na děti.

„Její jedovaté výroky nejsou pouhým názorem. Aktivně se snaží zbavit příslušníky LGBT komunity rovných práv (poznámka pro Courtovou: jsme také lidé). Všude démonizuje transgenderové děti a dospělé. A nyní přirovnává LGBT lidi k nacistům, komunistům a ďáblovi? To není v pořádku. Ve skutečnosti je to choré a nebezpečné. Kvůli nepřetržitému hanění a stigmatizaci LGBT komunity budou více trpět děti,“ zlobí se Navrátilová.

Tenisová legenda navrhuje, aby se druhý největší areál Australian Open raději pojmenoval po jiné někdejší špičkové australské tenistce Evonne Goolagongové. „To je osoba, kterou můžeme oslavovat,“ tvrdí Navrátilová.

Courtová na vlnu kritiky zareagovala po svém – vyjádření Martiny Navrátilové a dalších tenistů označila za „šikanu“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek