Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volnou desítku vyhrála debutantka Hagaová z Norska, česká jednička Nováková byla osmadvacátá

Volnou desítku vyhrála debutantka Hagaová z Norska, česká jednička Nováková byla osmadvacátá

Závod v běhu na lyžích na 10 km volně v Pchjongčchangu vyhrála překvapivě olympijská debutantka Ragnhild Hagaová z Norska. Česká jednička Petra Nováková obsadila stejně jako v sobotním skiatlonu 28. místo. 

Hagaová, jež má na kontě pouze jedno vítězství ve Světovém poháru, si dojela pro životní úspěch suverénně s náskokem 20,3 sekundy před vítězkou skiatlonu Charlotte Kallaovou ze Švédska. Dodatečně si tak nadělila ideální dárek k pondělním 27. narozeninám.

Je to bomba! Když získala Ragnhild Mowinckelová stříbro (v obřím slalomu), rozhodli jsme, že tohle bude den Ragnhild. Inspirovala mě tím, řekla Hagaová.

O bronz se podělily další dvě medailistky z prvního distančního závodu v Koreji. S totožným odstupem 31,9 sekundy za Hagaovou skončily Norka Marit Björgenová, která rozšířila svou rekordní olympijskou bilanci už na dvanáct cenných kovů, a Finka Krista Pärmäkoskiová. Ta získala v Pchjongčchangu druhý bronz.

Na třetí pozici byla ještě půldruhého kilometru před cílem Jessica Digginsová, jež mohla vybojovat první americkou medaili v běhu na lyžích od roku 1976. Nakonec byla pátá s odstupem 3,3 sekundy na bronzovou pozici.

Česká běžecká jednička Nováková na vítězku ztratila přes dvě a půl minuty. Kateřina Beroušková obsadila 45. místo, sedmnáctiletá Barbora Havlíčková a Petra Hynčicová se seřadily na 59. a 60. pozici.

Necítila jsem se moc komfortně, dost mě bolely nohy. Trať byla náročná, hodně se od předešlých dnů změnila, řekla Nováková. Snažila jsem se nějak rozumně rozvrhnout si síly, abych v prvním kole nejela úplně na maximum. Aby mi zbyly do druhého kola, ale na trati síly postupně odcházejí a bylo to opravdu hodně náročné, dodala česká běžkyně. Po relativním zklamání z distančních závodů uvažuje o startu ve sprintu dvojic a určitě ještě pojede závěrečnou třicítku.

Hagaová si v životním závodě dobře rozvrhla síly. Ještě v polovině na mezičase mírně zaostávala za Kallaovou, ale o kilometr později už švédskou favoritku předstihla a díky stupňovanému tempu si dojela pro největší úspěch v kariéře s výrazným náskokem.

Před klesáním na stadion jsem si pomyslela: 'Tohle je nejdůležitější sjezd tvého života, tak by ses měla udržet na lyžích', popisovala poslední stovky metrů Hagaová. Jela jsem stále naplno, protože jsem se bála, že Kallaová v závěru zrychlí. Jsem na sebe pyšná, jak jsem využila svou příležitost, dodala čtyřnásobná juniorská mistryně světa z roku 2011 a Liberce 2013. Mezi seniorkami až do dneška vyhrála pouze jeden velký závod, na úvod sezony v listopadu v Ruce měla nejrychlejší čas ve stíhačce.

Sedmatřicetileté Björgenové stejně jako ve skiatlonu nevyšel útok na sedmé olympijské zlato, které mohla získat jako první žena v historii ZOH. Díky dvanáctému cennému kovu (s bilancí 6-4-2) nicméně vyrovnala svého krajana Björna Dählieho (8-4-0). Pokud vybojuje v Pchjongčchangu ještě jednu medaili, může se Björgenová dotáhnout na absolutního rekordmana a dalšího Nora Oleho Einara Björndalena (8-4-1), jenž se letos nevešel do nominace biatlonistů.

Vše o olympiádě si můžete přečíst ZDE >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek