Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahájení OH: Jihokorejský prezident si podal ruce s Kimovou sestrou i formální hlavou KLDR

Zahájení OH: Jihokorejský prezident si podal ruce s Kimovou sestrou i formální hlavou KLDR

Jihokorejský prezident Mun Če-in si na zahájení olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu podal ruce s předsedou parlamentu KLDR a sestrou Kim Čong-una. 

Sestra autoritářského vůdce KLDR Kim Jo-čong se dnes stala prvním členem vládnoucího klanu ze Severní Koreje, který zavítal na území svého jižního souseda od války na Korejském poloostrově. Od této války (1950-1953) obě země ještě neuzavřely mírovou dohodu a jsou tak technicky stále ve válečném stavu.

Kimova sestra, která je členkou nejvyššího orgánu vládnoucí strany, si potřásla rukou s jihokorejským prezidentem při zahajovacím ceremoniálu. Předseda severokorejského parlamentu Kim Jong-nam, který je formální hlavou KLDR, si podal ruku s prezidentem Mun Če-inem už při recepci před ceremoniálem. Před vstupem do salonku si udělal také společnou fotografii s prezidentem a jeho manželkou.

A zatímco představitelé Severní Koreje si ruce s jihokorejským prezidentem podali, americký viceprezident Mike Pence se zatím přímému setkání se zástupci KLDR vyhýbá. Na recepci před ceremoniálem dorazil později a jen zběžně pozdravil zúčastněné, aniž se posadil ke stolu.

Podle Pence chce autoritářské vedení KLDR účast na olympiádě využít k vlastní propagandě, a nikoli k zahájení dialogu, jak optimisticky doufá Soul. Pence také v Jižní Koreji zopakoval pevný postoj USA v sankcích Západu vůči KLDR kvůli jejímu jadernému programu.

Setkání představitelů USA, KLDR a Japonska dělalo už dlouho předem velké starosti vedení diplomatického protokolu. Podle něj mají na zahajovacím ceremoniálu OH stát či sedět na nejvýznamnějších místech vždy šéf hostující země a předseda Mezinárodního olympijského výboru a okolo nich mají být hlavy států návštěvnických zemí a další VIP hosté. Jenže mezi některými z nich panuje napětí - zejména mezi USA a Severní Koreou, jejichž lídři si loni dokonce vyhrožovali jadernou válkou. Japonsko má navíc napjaté vztahy jak s KLDR, tak s Jižní Koreou.

KLDR vyslala na olympiádu zhruba 550člennou delegaci. Ta zahrnuje 140 členů uměleckého souboru, 230 roztleskávaček, 30členné družstvo na předvádění taekwonda, 22 sportovců, vysoké činitele a novináře.

Vše o olympiádě naleznete ZDE.

Kompletní program ZOH 2018 a program hokeje zde >>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek