Zbytek Dakaru bude bez Klymčiwa. Dosud nejlepší Čech ročníku je po pádu v nemocnici

Motocyklista Ondřej Klymčiw havaroval ve třetí etapě Rallye Dakar v Peru a v bezvědomí byl převezen do nemocnice. Jedenáctý muž loňského ročníku byl i letos dosud nejlepším Čechem v kategorii a po neděli mu patřilo 24. místo. V kategorii automobilů dojel Martin Prokop osmý a v průběžném pořadí automobilů si polepšil z dvanáctého na deváté místo.

Klymčiw se ještě na čtvrtém ze sedmi kontrolních bodů držel na 28. pozici, ale poté měl havárii a soutěž pro něj skončila. Letecky byl přepraven do nemocnice v peruánské metropoli Limě. "Ondra je v nemocnici v Limě na vyšetření, není při vědomí. Víc zatím nevím," sdělila ČTK Klymčiwova manželka Tereza.

Na Dakaru startoval Klymčiw počtvrté. Havárie ukončila jeho snažení i před dvěma lety, kdy si po pádu ve vysoké rychlosti vykloubil kyčel a poranil pánev, slezinu a hrudník.

Třetí etapu z Pisca do San Juan de Marcona, na které bylo 296 měřených kilometrů, vyhrál obhájce prvenství Brit Sam Sunderland a dostal se do čela průběžného pořadí. Z Čechů dojel nejlépe na 34. místě Milan Engel, v celkovém hodnocení je o jednu příčku níže.

Prokop se po nedělní desetiminutové penalizaci za neprojetí kontrolního bodu vrátil do elitní desítky průběžného pořadí. Český jezdec s fordem zajel osmý čas se ztrátou 18:56 minuty na vítěze etapy Násira Attíju z Kataru.

Do vedení se díky druhému místu dostal obhájce a celkově třináctinásobný dakarský šampion Stéphane Peterhansel. Francouzská legenda vystřídala v čele krajana a týmového kolegu z Peugeotu Cyrila Desprese. Prokop na lídra ztrácí 38:56 minuty.