Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel chlapec, který byl tváří londýnské olympiády. Zabila ho vzácná nemoc

Zemřel chlapec, který byl tváří londýnské olympiády. Zabila ho vzácná nemoc

Kieran Maxwell (†18), který se stal jednou z tváří letních olympijských her v Londýně, podlehl rakovině. Maxwell proslul svou kuráží, když jako 13letý chlapec nesl pochodeň na letní olympijské hry v Londýně. Ačkoliv ho při štafetě zradilo nemocné tělo a upadl, chlapec se zvedl a svůj úsek dokončil.

Odhodlanost a vytrvalost malého Kierana při LOH v Londýně dojala tisíce Britů. Statečný školák kvůli těžké nemoci přišel o část nohy, ale i přesto se dále věnoval svému milovanému sportu a snažil se žít aktivním životem. Díky tomu si vysloužil pocty nést olympijskou pochodeň při štafetě napříč Velkou Británií. Tehdy třináctiletého chlapce při štafetě zradilo jeho nemocné tělo a upadl, Kieran se ale zvedl a svůj úsek dokončil, za což se mu dostalo velkého uznání.

„Zprvu jsem se obával, že se mi lidé začnou smát, ale nestalo se tak, naopak mě začali povzbuzovat. Máma ke mně přiběhla a křičela, jestli jsem v pořádku a snažila se mi pomoct zvednout. Řekl jsem jí: ‚Nech mě, mami. Tohle chci zvládnout, musím pokračovat‘,“ popsal tehdy chlapec britskému deníku Daily Mail.

Maminka Nicola z pádu svého syna vinila protézu, kterou chlapec dostal od Národní zdravotní služby (NHS). Protéza byla totiž určena pro pacienty vážící aspoň 60 kilo, zatímco Kieran měl jen 30. Kuráž malého chlapce tehdy ohromila i manžele Colina a Christine Weirovi, kteří rok předtím vyhráli pohádkový jackpot 185 milionů eur (téměř 5 miliard Kč) v loterii Euromillions. Weirovi mu následně koupili novou lehčí protézu.

Kieranovi lékaři v 12 letech diagnostikovali tzv. Ewingovo sarkoma, což je velmi vzácná rakovina kostí. V říjnu 2016 mladíkovi lékaři řekli, že už pro něj nemůžou nic udělat. Minulý týden v pátek pak jeho maminka na Facebooku oznámila, že Kieran zemřel. "Odešel pokojně ve spánku," uvedla.

Více článků o tématu z webu Blesk.cz si můžete přečíst ZDE.