Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americkým novinářům došla trpělivost: Nechcete reklamy? Zotročí vaše PC a budou těžit kryptoměnu

Americkým novinářům došla trpělivost: Nechcete reklamy? Zotročí vaše PC a budou těžit kryptoměnu

Americký internetový magazín Salon zvolil netradiční a značně kontroverzní přístup ke zpoplatněnému obsahu. Čtenáře, kteří používají doplňky internetového prohlížeče blokující reklamu, postaví stránka před dosud nepoznanou volbu s cílem donutit je těžit kryptoměnu.

Věčný boj o čtenáře a životně důležité příjmy vstoupil do další éry. Americký magazín Salon se rozhodl, že čtenáře blokující reklamu pustí k obsahu jen tehdy, pokud odsouhlasí, že jejich počítač bude na dálku využívaný k těžbě kryptoměny Monero.

„Salon skrze reklamu platí svůj chod a za své sponzory a inzerenty jsme vděční,“ vysvětluje redakce jednu z nevyhnutelných zákonitostí internetového zpravodajství a pokračuje zmínkou o tom, jak peněz v branži v průběhu let ubylo. „Doplňky blokující reklamu tvrdě zasahují do našich příjmů a vytvářejí nerovný vztah mezi čtenářem a vydavatelem,“ stojí dál v textu.

Řešení? Salon nabízí lakonicky dvě: vypnout ad blocker nebo se propůjčit experimentu.

Uživatelé můžou zůstat bez reklamy, ale musejí propůjčit svoji nevyužitou výpočetní kapacitu k těžbě kryptoměny, která by v představách autorů tohoto nápadu výpadek v příjmech pomohla vykrýt. „Dále chceme využít získané poznatky k vývoji blockchainu (technologie, na které kryptoměny fungují – pozn. redakce) a digitálních měn...“ ospravedlňuje redakce netradiční krok.

Salon

Salon slibuje, že k těžbě bude využívat jen část výpočetní kapacity a nebude na počítač nic instalovat. „Představte si to, jako když si na pár minut půjčíte kalkulačku, abyste vyřešili výpočet. Když opustíte stránku, vrátíte ji.“ K celé akci chce Salon využívat nástroj CoinHive, který ovšem předchází nedobrá pověst. CoinHive je využívaný i při hackerských útocích, kdy útočníci přeberou kontrolu nad počítačem, aniž by uživatel cokoli tušil, a pak začnou s těžbou „digitálního zlata“.

Americký magazín oproti tomu vyžaduje souhlas uživatele a upozorňuje ho, že jde hlavně o jeden velký experiment. Navržený postup má ale zjevně své mouchy. Jak pro BBC poznamenává bezpečnostní analytik Troy Mursch, který Salonu poskytl souhlas: „100 procent moji výpočetní kapacity teď používají k těžbě kryptoměn, zatímco můj počítač sotva běží a rychle se zahřívá. Pohybovat se po jejich stránce je boj.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek