Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská média fandí ve volbých premiérce Mayové, voliči jsou na vážkách

Britská média fandí ve volbých premiérce Mayové, voliči jsou na vážkách

Zatímco někteří britští voliči dva dny před parlamentními volbami ještě nemají jasno, komu dají svůj hlas, zásadní média v zemi již svou vůli tradičně dala najevo. Přestože vliv klasických tištěných periodik v posledních letech poklesl, řada voličů stále k názoru listů přihlíží.

Ačkoli i dnes zaujímá zásadní část titulních stran britských deníků vyšetřování sobotního teroristického útoku v Londýně, přinejmenším stejný prostor dostává vrcholící předvolební kampaň a slovní přestřelky premiérky Theresy Mayové s lídrem opozice Jeremym Corbynem.

V souladu s tradicí se již v minulých dnech jednotlivé deníky postavily za politiky, které považují za lepší volbu pro budoucnost země. Premiérku jednoznačně podpořil pravicový list The Daily Telegraph, podle něhož je Mayová "jediným silným vůdcem", bez kterého se Británie v průběhu vyjednávání nových vztahů se zeměmi Evropské unie neobejde.

Za konzervativní političku, které řada kritických komentářů vyčítá nepřipravenost na klíčové rozhovory s Bruselem, se postavily i deníky vlastněné magnátem Ruppertem Murdochem, seriózní The Times a bulvární The Sun. Podle obou Mayová vsadila na to, že předčasnými volbami získá silnější mandát pro jednání. Británie z jejího případného úspěchu bude profitovat, "pokud (Mayová) svou většinu využije moudře". Poslední průzkumy však naznačují, že by konzervativci mohli v parlamentu mít menší převahu, než dosud, což by pro premiérku byl zásadní neúspěch.

Právě Murdochovým listům byl v minulosti přikládán zásadní vliv na úspěch konzervativců, což však v posledních letech po rychlém nástupu digitálních médií a sociálních sítí spojených s poklesem prodeje deníků již zcela neplatí. Zvláště střední a starší generace Britů však v těchto dnech očekává úvodníky, v nichž jim listy doporučí a zdůvodní to pravé rozhodnutí.

Mayová je lepší volbou i podle ekonomického deníku The Financial Times, který se sice dlouhodobě staví proti brexitu, ale Corbyn by podle jeho redakce byl pro Británii ještě horší volbou. Levicový politik starého střihu představuje "pacifistický relikt 70. let" a jeho vládní tým není způsobilý vést Británii, napsal deník.

Za Corbyna se naopak postavil tradičně levicový list The Guardian, který ocenil aktivní a úspěšnou labouristickou kampaň. Lídr opozice, jemuž se podle průzkumů v posledních týdnech podařilo stáhnout více než deset procentních bodů náskoku Mayové, "zjevně má rád lidi a zajímá se o ně", uvedl list.

Labouristé se dočkali podpory i od bulvárního deníku Daily Mirror, naopak tradičně pravicový bulvár Daily Mail vyjádřil sympatie Mayové.

Časopis The Economist dal po dlouhém uvažování přednost liberálním demokratům, neboť podle něj "žádná strana nezáří, ale oni jsou tomu nejblíže". Klíčová je pro tento liberální týdeník podobně jako pro další otázka brexitu, v níž dala pouze v současnosti svým významem okrajová strana jasně najevo, že chce zachovat jednotný evropský trh a volný pohyb osob.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek