Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel chce regulovat sdílení videí na sociálních sítích. Ohrozí to Facebook i Google

Brusel chce regulovat sdílení videí na sociálních sítích. Ohrozí to Facebook i Google

Nová pravidla, která budou upravovat prostředí audiovizuálních služeb v příštích letech, sice prošla před několika dny Evropským parlamentem, boj o jejich finální podobu tím ale zdaleka nekončí. Po jejich formálním potvrzení na plénu europoslanců ve Štrasburku, které proběhne příští měsíc, se jim na zoubek podívají ještě členské státy. Nervózní proto nejsou pouze televize, ale i nová média včetně sociálních sítí v čele s Facebookem. Ovlivnit jejich fungování by mohly hlavně změny týkající se ochrany dětí a mladistvých před nevhodným obsahem a šíření nenávisti.

„Podle toho, jak jsou v novém návrhu definovány platformy pro sdílení videa, tak se nová pravidla budou vztahovat i na videa na sociálních sítích,“ řekl INFO.CZ úředník, který se podílel na přípravě podoby nové směrnice o audiovizuálních mediálních službách (AVMSD) v Evropském parlamentu.

Nová direktiva, ke které se v posledních měsících vyjadřovali europoslanci, totiž počítá se zpřísněním ochrany dětí a mladistvých před nevhodným obsahem také pro oblast internetu. Dosud povinnost chránit nezletilé měly pouze klasické televize.

„Poskytovatelé platforem sdíleného videa, tedy místa, kam lidé nahrávají svá videa, ponesou zodpovědnost za to, že se jejich prostřednictvím nebude šířit škodlivý obsah,“ uvedla v rozhovoru pro INFO.CZ česká europoslankyně Michaela Šojdrová (EPP), která problematiku audiovize dlouhodobě sleduje.

Dávat pozor na obsah videí, aby se v nich neobjevilo něco, co naruší psychický nebo mravní vývoj dítěte, budou muset ale i zmiňované sociální sítě, kam lidé denně nahrávají obrovský počet videosnímků. Stejně tak se budou muset postarat o to, aby se prostřednictvím sdílených videí nešířily nenávistné zprávy podněcující násilí a terorismus (hate speech).

A jak bude muset poskytovatel mediálních služeb a video platforem (včetně sociálních sítí) postupovat? Pravidla počítají s tím, že bude muset nevhodný obsah odstranit, jakmile se o něm dozví. „Nebude penalizovaný za to, že obsah videí nezkontroloval předem, ale za to, že jej neodhalil a neodstranil,“ vysvětluje princip „notice and take down“ Šojdrová.

Postup, který by po poskytovatelích chtěl, aby kontrolovali stovky hodin uploadovaných videí denně dopředu, by byl totiž nereálný. Na to během uplynulých měsíců upozorňovali právě poskytovatelé.

K návrhu nové směrnice se nyní bude vyjadřovat plénum Evropského parlamentu. Podle informací redakce by k tomu mělo dojít v polovině května. Následně odstartují jednání se členskými státy EU a také Evropskou komisí, která stojí za původní revizí. Finální podoba nových pravidel by mohla být hotova ještě v průběhu letošního léta.

Jednou z důležitých otázek, na které se instituce v dalších rozhovorech zaměří, bude právě definice platforem sdíleného videa a tedy to, zda se do ní vejdou i sociální sítě. „Nyní to není zcela vyjasněné a bude to předmětem tzv. trialogu mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a Radou EU (členskými státy),“ řekl redakci již citovaný úředník.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek