Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čím více média píší o terorismu, tím častěji se útoky dějí, zjistila rozsáhlá studie

Čím více média píší o terorismu, tím častěji se útoky dějí, zjistila rozsáhlá studie

Pero je skutečně mocnější meče, zjistila nová studie. Z ní totiž vyplývá, že čím intenzivněji novináři popisují teroristický útok, tím více inspirují jeho potenciální napodobovatele. To ve finále vede k více teroristickým útokům, uvozuje Michael Jetter, ekonom a autor studie. Ten tvrdí, že pokud média týden nereferují o žádném teroristickém činu, tak po následujících sedm dní je riziko takového aktu nižší, než normálně.

Jetter se rozhodnul analyzovat skutečně velký vzorek dat. Ke svým závěrům přišel poté, co prozkoumal 61 tisíc teroristických útoků, které se odehrály mezi lety 1970 a 2012 ve dvou stovkách zemí, následně Jetter analyzoval jejich mediální pokrytí a došel k nečekanému závěru. Podle vědce totiž existuje významná korelace mezi teroristickým útokem a intenzitou, se kterou se o nich píše v novinách – a to do té míry, že každá nová zpráva o útoku zvýší pravděpodobnost nového útoku 1,4násobně.

„Je to vidět během dní, kdy se noviny zabývají například hurikány a nikoliv Al-Káidou. Vždy v dalším týdnu je méně teroristických útoků,“ tvrdí autor studie.

Podle Jettera může jít o jev, který je známý již desítky let - takzvaný Wertherův efekt. Když se totiž v Goetheho románu Utrpení mladého Werthera hlavní protagonista z nešťastné lásky zabije, netuší, že inspiruje mnoho svých následovníků z reálného prostředí. Všímá si toho až v roce 1970 sociolog David Phillips, který zformuloval hypotézu, podle níž čím více se o sebevraždách píše, tím více lidí se rozhodne vzít si následně dobrovolně život. 

„Wertherův efekt popisuje jev, kdy počet sebevražd v populaci roste ve chvíli, kdy média senzacechtivě popisují nějaký dobrovolný skon,“ říká Benedikt Till, psycholog na vídeňské univerzitě. Podle Tolla je takový trend zejména patrný, když je sebevražda v novinách dopodrobna popsaná či pokud jsou zveřejněné motivy zesnulého. 

„Musíme o teroristických útocích psát méně, a poté jich také méně uvidíme,“ vyvozuje Jetter, podle něhož je klíčem k bezpečnějšímu světu okolo nás i to, pokud bude ve článcích o teroristických útocích méně fotografií, obrázků, textu i emotivního jazyka.

Autor studie pro server Deutsche Welle však dodává, že celý fenomén může mít i jiné vysvětlení. „Teroristé si mohou své útoky plánovat tak, že si počkají na zájem medií a poté provedou další útoky,“ přemýšlí Jetter.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek