Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dvojí metr. O útocích muslimů média informují pětkrát více než o těch, které spáchali nemuslimové

Dvojí metr. O útocích muslimů média informují pětkrát více než o těch, které spáchali nemuslimové

Teroristický útok získá v médiích přibližně pětkrát více pozornosti, pokud je jeho strůjcem muslim, odhalila studie amerických vědců. Sociologové zjistili, že pokud teroristický útok spáchá muslim, média o něm průměrně informují v 91 článcích, pokud je však takového útoku nemuslim, je o něm reportováno jen v 18 článcích. 

Vědci ze státní univerzity v americké Georgii zkoumali útoky na půdě USA, o kterých psaly americké noviny a časopisy. Zjistili, že muslimové v USA v letech 2011 až 2015 spáchali 12,4 procent ze všech teroristických útoků, nicméně v médiích jim bylo věnováno 41,4 procenta článků, které se teroristickými útoky zabývaly, uvádí server Independent.

„Již od roku 2001, od zářijových útoků na budovu WTO, když Američané slyší slovo ´terorismus´, tak je ihned napadne, že jej spáchal muslim. Ale terorismus má mnoho různých podob,“ tvrdí autoři studie.

Například teroristický útok během Bostonského maratonu v roce 2013, který spáchali dva muslimové, získal pokrytí ve 20 procentech všech článků pojednávajících o teroristických útocích. Naproti tomu však masakr v chrámu Sikhů ve Wisconsinu, který o rok dříve spáchal běloch Wade Michael Page, získal pozornost jen 3,8 procent všech článků.

Vědci nicméně připouštějí, že při počtu referencí o teroristickém útoku jsou důležité i další faktory. Význam například má to, zda je útočník po útoku policií zatčen. V tom případě totiž média referují o více krocích ve vyšetřovacím procesu – od obvinění přes soudní proces až po rozsudek, což pochopitelně vede k více článkům. Více pozornosti si získají i ty teroristické útoky, které míří na vládní objekty, či útoky, při kterých zemře více lidí.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek