Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EXKLUZIVNĚ: Sociální sítě se chlubí bojem s nenávistí. Víme, na koho lidé útočili nejčastěji

EXKLUZIVNĚ: Sociální sítě se chlubí bojem s nenávistí. Víme, na koho lidé útočili nejčastěji

Facebook, Twitter a YouTube před rokem vyhlásily pod taktovkou Evropské komise válku nenávisti na internetu. Za poslední měsíce se jim povedlo zrychlit svoji reakci na podobné projevy. Sociální sítě se chlubí, že ve víc než polovině nahlášených případů zvládly zasáhnout do 24 hodin, i když se ozývá i kritika jejich postupů. Nejvíc nenávistných vzkazů přitahují migranti a muslimové. Terčem se stává i etnický původ, sexuální orientace a národnost. Výsledky přineslo šetření, které iniciovala evropská komisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Probíhalo ve 24 zemích EU včetně České republiky.

Přesně před rokem sociální média Facebook, You Tube a Twitter podepsaly kodex chování, ve kterém se zavázaly, že budou bojovat s tzv. hate speech, tedy s nenávistnými projevy na internetu. Podle závěru studie, kterou nechala zpracovat evropská komisařka Věra Jourová a kterou má INFO.CZ k dispozici, se zdá, že se jim to daří.

Společnosti, které sítě provozují, obdržely během sedmi zkoumaných týdnů celkem 2575 oznámení, že se mezi jejich uživateli šíří nenávistné zprávy. Od posledního šetření, které proběhlo loni v prosinci, se jedná o čtyřnásobný nárůst. Nejvíce oznámení zaznamenal Facebook (1273) a poté YouTube (658), nejméně Twitter (644). Společnost Microsoft neobdržela ani jedno. Ve více než 200 případech šlo o vážné záležitosti, které byly zároveň nahlášeny policii.

Společnosti smazaly celkem 1522 nenávistných projevů (59,1 %), na které byly upozorněny, a 1053 zpráv (40,9 %) nechaly online.

Nejvíce zpráv smazal Facebook (66 %) a také YouTube (66 %). Twitter odstranil „pouze“ 37,4 % nahlášených nenávistných projevů.

Studie ukazuje, že v 51,4 % případech společnosti odpověděly ve lhůtě kratší 24 hodin, v 20,7 % do dvou dnů a v 14,7 % případech za méně než týden. V 13,2 % případech jim to trvalo déle. Podle Evropské komise se jedná jednoznačně o pozitivní trend – ve srovnání s prosincovou zprávou jde o nárůst úspěšnosti o bezmála 30 %.

Zpráva ukazuje, že se firmám sice daří reagovat rychleji, než tomu bylo v minulosti, stále ale nejsou stoprocentní, jak ukazují některé poslední případy například z Thajska, kde administrátoři nepochopitelně dlouho přehlíželi video zachycující vraždu malého dítěte. Moderátoři mají navíc často na rozhodnutí jen několik sekund a v síti tak může skončit i ten, kdo žádné regule neporušil. 

Nejvíce nenávistných výlevů mělo xenofobní podtext a zahrnovalo i útoky na migranty (17,8 %). Na druhém místě (17,7 %) skončily protimuslimsky laděnými výroky následované útoky kvůli etnickému původu (15,8 %), sexuální orientaci (12,7 %) nebo národnosti (9,1 %). V menší míře se objevila také antisemitská či rasistická rétorika. Jiná zdánlivě kontroverzní témata mají na facebooku zelenou, jak INFO.CZ psalo zde.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek