Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook a Google se staly velkým bratrem internetu. Studie odhalila, jak ovlivňují návštěvnost

Facebook a Google se staly velkým bratrem internetu. Studie odhalila, jak ovlivňují návštěvnost

Jedna z nejrozsáhlejších studií na téma referralů - tedy zdrojů přístupu na cílovou internetovou stránku, došla k překvapivým zjištěním. Podle společnosti Parse.ly, která studii vypracovala, hraje podstatnou roli u volby referralu článku jeho téma. Například na kategorii lokálního zpravodajství tak Facebook odkazuje v 62 procentech případů, Google pouze v 26 procentech. 

Studie společnost Parse.ly je založena na analýze článků tisícovky webů, které generují přes dvanáct miliard návštěv měsíčně. „Data v naší zprávě jsou z roku 2016. Články jsme kategorizovali podle tématu, náš tým pak analyzoval jejich téma podle algoritmu LDA, který využívá identifikace na základě klíčových slov. Nakonec jsme určili, přes jaké weby je na ta témata přistupováno,“ říká studie.

Ze studie vyplývá, že mezi dvěma hlavními globálními zdroji odkazů jsou Facebook (39 procent) a Google (35 procent). Zastoupení dalších zdrojů jako je Twitter, LinkedIn či Yahoo se pohybuje podle tématu mezi jedním a deseti procenty.

Rozřazení podle témat však výzkumníkům přineslo zajímavější výledky. Zjistili, že poměr zdrojů se výrazně liší podle daného tématu. Ukázalo se tak, že například u kategorie životního stylu jasně dominovaly odkazy z Facebooku (87 procent externího trafficu), na Google zbylo málo přes šest procent a na Twitter už jen necelá dvě procenta. Podobné to bylo u článků zaměřených na kategorii zábavy (kterou pro zajímavost charakterizovala klíčová slova jako sezóna, show, hra, nejlepší, film, hvězda), na jejíž články Facebook odkazoval v 61 procentech, Google jen v necelých 30 procentech.

Naprosto opačný trend však byl u pracovních inzerátů, což však byla s necelými třemi tisíci články nejméně zkoumaná kategorie. Google však zde co se týče referralů vyhrál s téměř 85 procenty odkazů, Facebook nedosáhl ani na 12 procent zdrojů.

Tato data mohou být zajímavá především pro marketéry a pracovníky v reklamě, kterým mohou pomoci lépe zacílovat jejich kampaně.

Největší prostor dostaly „alternativní zdroje“ - tedy ani Facebook a ani Google - u kategorie Byznys a finance, na niž odkazovaly ve 39 procentech (Facebook dosáhl jen na 14 procent a Google na 47 procent). Na kategorii Sport Facebook odkazoval na články v 19 procentech případů, Google v 50 procentech případů a zbylých 31 procent zbylo na alternativní zdroje.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek