Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook a Microsoft natáhli pod Atlantikem kabel budoucnosti. Za sekundu jím proteče 160 terabitů dat

Facebook a Microsoft natáhli pod Atlantikem kabel budoucnosti. Za sekundu jím proteče 160 terabitů dat

Megalomanský projekt propojil Severní Ameriku s kontinentální Evropou. Kabel o celkové délce 6 600 kilometrů má pomoci zejména se zvyšujícími se nároky na datové přenosy mezi kontinenty, které má na svědomí rozvoj cloudových služeb. Podmořská datová dálnice začíná v americké Virginii a končí až v severošpanělském městě Bilbao. Na některých místech je kabel ponořen v až pětikilometrové hloubce.

Plán na propojení dvou kontinentů podmořským spojením byl oznámen minulý rok v květnu, přičemž práce začaly až v srpnu. Hotovo mělo být za 14 měsíců. Práce tím pádem skončily ještě dříve, než bylo plánováno. Na projektu, který dostal název The Marea spolupracovaly společnosti Facebook a Microsoft společně s odnoží španělského operátora Telefónica Telxius. Španělé budou mít také na starosti provoz projektu.

Kabel, jehož celková váha činí téměř 5 tisíc tun, je prvním obdobným podmořským spojením Severní Ameriky s Jižní Evropou. Za sekundu jím proteče 160 terabitů dat. Jak připomíná server The Verge, podle Microsoftu se tato hodnota rovná 16milionovému násobku průměrné rychlosti připojení domácností k internetu. Nebo streamování 71 milionů HD videí ve stejnou chvíli.

Plány Microsoftu zde ovšem nekončí. Už roce 2015 navázala společnost partnerství s čínskými operátory, jehož cílem by mělo být zprovoznění podobného spojení přes Tichý oceán.

Vybudovat dostatečnou infrastrukturu pro datové toky ze Spojených států do Asie se chystá i Facebook, který se za tímto účelem spojil s Googlem. Jejich společný kabel povede z Los Angeles do Hong Kongu. Ve stejnou dobu, kdy byl záměr oznámen, zahájilo svůj provoz také podmořské vedení mezi Oregonem a Japonskem, které taktéž financoval Google.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek