Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook chce serióznější zprávy. Poslední novinkou je vyřazení clickbaitů

Facebook chce serióznější zprávy. Poslední novinkou je vyřazení clickbaitů

Sociální síť Facebook ve své poslední sérii updatů vystoupila proti takzvaným clickbaitům – tedy zprávám, které čtenáře lákají na údajně bombastický obsah skrze zavádějící či neúplné titulky. „Uživatelé by nyní měli ve svém news feedu vidět více autentických zpráv," tvrdí Facebook ve svém blogu. 

Facebook dokazuje, že boj proti pochybným zprávám myslí vážně. Poté, co se angažoval v boji proti takzvaným falešným zprávám, které údajně ovlivnily francouzské i americké prezidentské volby, nyní přišla řada i na clickbaitové zprávy. Těmi weby lákají čtenáře skrze bombastický, zavádějící či neúplný titulek aby zprávu rozklikli, čímž zvyšují svoji čtenost i své příjmy z reklamy.

Mezi příklad clickbaitové zprávy, proti nimž síť bojuje, patří například titulky zpráv „WOW, zázvorový čaj je recept k věčnému mládí. TO musíte vidět!“.

„Přinášíme tři updaty, které bojují proti clickbaitovým zprávám – tedy proti titulkům, které záměrně zatajují či přehánějí informace. Uživatelé tak od nynějška ve svém seznamu zpráv naleznou méně takovýchto odkazů a více autentických příběhů,“ uvádí společnost Facebook na svém blogu.

Facebook v rámci novinek ještě více zefektivnil algoritmus na vyhledávání toho, které zprávy lze zařadit do clickbaitové kategorie. „V rámci titulků zpráv jsme se zaměřili na separátní vyhledávání signálů, že obsahují zatajení informace či její výrazné nafouknutí,“ uvádí Facebook. K tomu došlo tak, že sociální síť roztřídila tisíce zpráv buď do kategorie clickbait nebo „ne-clickbait“. Pak jen, podobně jako spamový filtr emailového klienta, identifikovala prvky, které náleží do podmnožiny clickbaitů a zároveň nenáleží do druhé kategorie. 

Zprávy s vyšším clickbaitovým skóre se od nynějška budou umisťovat níže v uživatelově feedu. „Vydavatelé, kteří spoléhají na clickbaitové zpravodajství by měli očekávat pokles distribuce svého obsahu,“ varoval Facebook.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek