Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook chystá velké změny: Zaplatí za popové hity pro uživatele a hodlá soupeřit s Youtube

Facebook chystá velké změny: Zaplatí za popové hity pro uživatele a hodlá soupeřit s Youtube

Facebook ohlásil další velké novinky. Sociální síť uzavřela licenční smlouvu se společností Warner Music a poskytne tak uživatelům možnost, aby do svých videí přidávali hudbu umělců, které toto vydavatelství zastupuje. Zástupci firmy Marka Zuckerberga navíc oznámili, že upouští od změny zobrazování news feedu, který by v důsledku znevýhodňoval řadu stránek a utužoval monopol sociálních sítí na úkor mediálních domů.

Warner Music (WM) zastupuje v hudebním světě například populárního Eda Sheerana, skupinu Gorillaz nebo Cher a Kylie Minogue. Jejich melodie nově budou moci uživatelé Facebooku legálně přidávat do svých videí, publikovat je i posílat přes Messenger.

Naše partnerství s Facebookem pomůže k rozšíření potenciálu streamování hudby a vytvoří další zdroj zisků pro umělce. Fanouškovská videa jsou tím nejosobnějším a často virálním obsahem, jehož reklamní potenciál jsme zatím přehlíželi,” potvrdil šéf digitálního oddělení WM Ole Obermann.

Facebook už před několika měsíci uzavřel podobnou dohodu s Universal Music Group a společností Sony/ATV. Jde o zlomové rozhodnutí, protože dosud byla videa obsahující hudbu interpretů těchto společností mazána kvůli porušování autorských práv.

Nová licenční smlouva platí i pro neméně populární sociální síť Instagram. Experti vnímají tato nová ujednání dle webu NME jako pokus Facebooku jak bojovat s nejpoužívanější videoplatformou Youtube spadající pod Google.

Zástupci Facebooku také tento týden oznámili, že opouští nápad rozděleného news feedu. Nový vzhled hlavní stránky testovali v několika zemích včetně Slovenska. Dle nového algoritmu se měly uživatelům primárně zobrazovat posty od jejich přátel a příspěvky fanouškovských stránek se spolu se zpravodajskými stránkami objevovaly pod samostatnou záložkou a jejich obsah se tak dostal k méně lidem.

To ve chvíli, kdy lidé konzumují zpravodajství z velké části právě přes facebook, vyvolávalo velké obavy o ztrátu návštěvnosti. Krok způsobil zděšení u společností i v redakcích, protože zkušební zásah vedl ke snížení návštěvnosti jejich stránek až o 15 %. Sociální síť ale získala od uživatelů na tuto změnu negativní zpětnou vazbu a odliv návštěvníků se tak pravděpodobně konat nebude.

Alex Hardimanová, která má ve společnosti na starosti inovace, mediální svět přesto varovala. Můžeme být důležitou součástí vaší obchodní strategie, ale neměli bychom být jedinou částí vašeho byznys modelu,” uvedla v souvislosti s tím, že některé společnosti se spoléhají výhradně na reklamu na sociálních sítích.

Facebook spolu s Googlem dlouhodobě čelí kritice, že z cizího zpravodajského obsahu, který masivně šíří, profitují, aniž by musely respektovat stejná pravidla jako mediální domy – ať už jde o daně a legislativu či o prosté standardy novinářské práce a následnou zodpovědnost za ní.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek