Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook se stal obětí falešných zpráv, říká pro INFO.CZ prezident Rádia Svobodná Evropa

Facebook se stal obětí falešných zpráv, říká pro INFO.CZ prezident Rádia Svobodná Evropa

Technologické společnosti jako jsou Facebook a Google se staly obětí falešných zpráv, říká v rozhovoru pro INFO.CZ prezident Rádia Svobodná Evropa a odborník na Rusko Thomas Kent. „Rovněž si nemyslím, že regulace svobody projevu na Facebooku tak, jak to nyní zavedlo Německo, je příklad hodný následování," dodává řečník na konferenci Forum 2000. 

Když se řekne termín falešné zprávy, která země se vám vybaví jako první?

Paradoxně to nejsou USA, jak byste si mohl myslet. Existuje totiž mnoho zemí, kde jsou falešné zprávy standardem. Hovořím například o Rusku, nebo Číně, kde mi tento fenomén přijde nejmarkantnější, ale samozřejmě ani jeden z těchto států na falešné zprávy nemá monopol.

Co se týče Ruska, je podle vás jeho snaha o desinformační kampaně intenzivnější, než dříve? 

Myslím, že ano. Ruská vláda se angažuje v mnoha desinformačních operacích. Sama přiznává, že se snaží kontrolovat určité nálady. A je jen dobře, že mnoho západních organizací tyto snahy sleduje.

Ruská propaganda zasahovala do prezidentských voleb v USA i ve Francii. Myslíte, že budou tyto zásahy pokračovat? 

Každá desinformační strategie je experiment, který pokud bude fungovat, tak v něm bude Rusko pokračovat. Pokud fungovat nebude, tak nikoliv. Já doufám, že v západních i nezápadních státech bude čím dál větší důraz na mediální gramotnost a na to, aby si lidé uvědomili nebezpečí, které z falešných zpráv vychází.

Stačí nám snaha o mediální gramotnost k odvrácení této hrozby? 

Pravda nakonec vyhraje. Pravda vždycky vyhraje, ať dříve, nebo později. Dezinformace mohou mít taktickou hodnotu v krátkodobém měřítku, někdy to může být velmi vážné, ale obecně vzato, lidé na Západě většinou vědí, že jejich země jsou příjemná místa k životu. Vždyť i proto tam všichni lidé nyní míří, uprchlíci neutíkají do Ruska nebo do Číny. Míří do Evropy. Myslím, že jestli svobodné státy mají v sebe samotné dostatek důvěry, tak dříve, nebo později bude vše v pořádku.

Jak vnímáte vztah sociálních sítí jako je Facebook a falešných zpráv? 

Myslím, že Facebook s Googlem rostou proto, že nabízejí skvělé služby zdarma, ne proto, že šíří falešné zprávy. Tyto společnosti se staly obětí desinformace, ale myslím, že už se probírají. A pokud zde bude informační armageddon, a bude to jedna strana proti druhé, tak bych si svoje peníze vsadil na moc a výpočetní výkon Facebooku a Googlu.

Například Německo již jejich činnost reguluje novým zákonem, kde za neodstranění falešných zpráv platí desetimilionové pokuty. Je to podle vás správná cesta?

Já vidím opravdu nerad, pokud je svoboda projevu regulována zákonem. Chtěl bych vidět ji kontrolovanou dobrovolnými asociacemi, v Německu například Německou tiskovou radou. Myslím, že není dobrý nápad nechat rozhodovat na vládní úředníky, aby oni tvrdili, co je pravda a co ne, a zakazovali a povolovali zprávy. To je jenom munice pro represivní státy, aby dělaly to samé a říkali – když to dělají ony ve svobodném světě, tak my můžeme také.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek