Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francouzi před volbami čelí drsné propagandě. Až čtvrtina statusů na sociálních sítích jsou "fake news"

Francouzi před volbami čelí drsné propagandě. Až čtvrtina statusů na sociálních sítích jsou "fake news"

Až čtvrtina všech statusů a komentářů na sociálních sítích, které se vyjadřují k současné francouzské politické situaci lze zařadit do kategorie Fake news, uvádí nová oxfordská studie. Přesto je však současná situace v zemi galského kohouta v tomto ohledu lepší, než jak to vypadalo v džungli sociálních médií před americkými prezidentskými volbami.

„Francouzští voliči totiž sdílejí kvalitnější informace, než Američané, a téměř stejně kvalitní informace, jako Němci,“ říká nová studie, která jako „fake news“ definuje zprávy, které záměrně nepravdivé, obsahující ideologické extrémy, konspirační zprávy, názory s vadnou logickou argumentací či názory, které jsou prezentovány jako fakta. Mnozí komentátoři glosují, že přesně tyto formy ovlivňování využívá v rámci snahy o manipulování s náladami veřejnosti Rusko, které bylo obviňováno z pokusů o ovlivnění posledních prezidentských voleb v USA.  

Právě část twitterových účtů, která v amerických prezidentských volbách podporovala Donalda Trumpa, nyní obrací svou pozornost k Francii a Německu, kde se konají prezidentské volby nyní, respektive volby do parlamentu na podzim. „Zástupy Trumpových twitterových fanoušků, o nichž si myslíme, že se jedná o podvrh, nyní zaměřily svoji pozornost na Německo. Myslím, že přibližně jedna třetina účtů, která dříve podporovala Trumpa, se nyní snaží ovlivnit volby v Německu,“ říká Clinton Watts z amerického Centra pro vnitřní a kybernetickou bezpečnost.

Během tohoto týdne byla zveřejněna rovněž studie think tanku Bakamo, která závěry oxfordské studie podporuje. „U mnoho zpráv spadajících do kategorie fake news bylo možné vystopovat ruské vlivy,“ uvádí studie Bakama.

Samotné sociální sítě se snaží zavádějící zprávy na svých stránkách omezovat. Facebook tak nedávno oznámil zrušení 30 tisíc francouzských uživatelských účtů a uvedl, že chce zvýšit efektivitu nahlašování závadných příspěvků. V reakci na to se zvýšila cena falešných facebookových profilů na černém trhu z 20 dolarů za tisíc účtů na 300 až 400 dolarů.

První kolo francouzských prezidentských voleb se uskuteční 23. dubna, favoritem posledních předvolebních průzkumů je centrista a bývalý ministr socialistické vlády Emmanuel Macron. Na druhém místě je šéfka nacionalistů Marine Le Penová a na třetím kandidát pravicových konzervativců François Fillon společně s levicovým radikálem Jeanem-Lukem Mélenchonem.