Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google začal blokovat agresivní reklamu. Podívejte se, jak se vám změnil web

Google začal blokovat agresivní reklamu. Podívejte se, jak se vám změnil web

Google k dnešnímu dni spustil očekávané blokování agresivních reklam ve svém internetovém prohlížeči Chrome. Mnohými vyhlížená novinka je ve výsledku nenápadnější, než se původně mohlo zdát. Víc si v den premiéry nemohla přát – zdá se, že zkrátka funguje.

Pokud jste dnes při brouzdání po internetu nedávali pozor, nejspíš jste si ani ničeho nevšimli. Stránky se tváří jako včera a reklamy na nich také najdete. Po chvíli vám možná dojde, že něco přeci jen chybí – agresivní reklamy, které plní celou obrazovku, nejdou přeskočit, přehrávají videa nebo se jinak pletou pod kurzor myši. Klasických bannerů se omezení netýká.

Jistě, reklamu šlo blokovat i dříve a s větší razancí – stačilo sáhnout po drobném doplňku internetového prohlížeče. S tím se ale mnohé weby nekamarádí, protože je ve výsledku připravuje o příjmy z reklamy.

Přístup Googlu má být systematičtější. Společnost jednotlivé servery hodnotí do tří kategorií právě na základě výskytu té nejagresivnější inzerce. Mimochodem, Google ji popsal ve svém manuálu takto:

Manuál Googlu ohledně filtrované reklamy

Weby jsou hodnoceny na ty, které prošly, prošly s varováním a neprošly. Chrome hodnocení stránek kontroluje a porovnává jejich požadavky na stahování dat s kanály, po kterých se webem šíří reklamy. Pokud něco není v pořádku, je výsledkem varování pro provozovatele, který by měl zjednat nápravu. Uživatel se o zásahu prohlížeče dozví a měl by mít možnost reklamy manuálně povolit.

„Naprostá většina problémových reklam je pod kontrolou provozovatele stránky,“ říká pro web The Verge Chris Bentzel, který se na vývoji Chromu podílí. Pokud provozovatel nereaguje, hrozí mu proto po 30 dnech blokace inzerce.

Cílem je dostat reklamní prostředí na síti do mantinelů, které umožní reklamu stále s určitou efektivitou zobrazovat, ale udrží ji v únosné míře. Google si je vědom, že sahá na citlivé téma a že se ze strany provozovatelů může setkat s kritikou, že je připravuje o zdroj životně důležitých příjmů. Opatření oznámil s několikaměsíčním předstihem, takže se na jeho start weby mohly připravit. Avizoval rovněž spuštění služby Funding Choices, která uživatelům aktivně blokujícím inzerci skrze doplňky zobrazí výzvu, aby přestali, nebo alternativně přispěli webu skrze platební službu Googlu.

V pozadí je zřejmě i úvaha vývojářů, že spokojení uživatelé nebudou mít důvod sahat po agresivnějších doplňcích, které blokují vše. Tedy i reklamy v rámci inzertních sítí samotného Googlu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek