Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google zásadně změní způsob, jakým prohlížíte internet. Zaplatíte, nebo budete trpět reklamu

Google zásadně změní způsob, jakým prohlížíte internet. Zaplatíte, nebo budete trpět reklamu

Společnost Google oznámila plán, který má zásadně změnit reklamní prostředí na internetu. Svůj prohlížeč Chrome vybaví nástrojem na blokování agresivní reklamy. Zároveň ale postaví před nepříjemné rozhodnutí všechny, kdo inzerci filtrují pomocí nejrůznějších doplňků, jako je třeba populární AdBlock. Weby totiž tyto lidi budou moci nově vyzvat, aby zaplatili, nebo vypnuli blokaci a reklamu přetrpěli.

Novinka zvaná Funding Choices – v překladu možnosti financování – která bude uživatelům se zapnutou blokací reklamy zobrazovat výzvu, aby inzerci povolili, nebo webu finančně přispěli, zatím funguje jen v beta verzi v Severní Americe, Velké Británii, Německu, Austrálii a na Novém Zélandu. Během roku ji však Google hodlá spustit i v dalších zemích.

Pohodlní uživatelé, kteří už si zvykli, že je reklama na internetu neotravuje a nehodlají své návyky měnit, svůj příspěvek internetovým stránkám do budoucna zaplatí přes službu Google Contributor. Cenu za prohlížení stránek bez reklam si budou moci vydavatelé stanovovat sami, zatím tak není jasné, na kolik to lidi vyjde.

Nástroj Funding Choice, který Google nově poskytuje majitelům webových stránek, má prý zlepšit kvalitu reklamy a zároveň bojovat proti rostoucí popularitě programů, které inzerci ze stránek odstraňují. Právě reklama je totiž klíčovým zdrojem příjmů webových vydavatelů. „Umožňujeme vydavatelům dialog se spotřebiteli,“ napsal v prohlášení viceprezident Googlu pro reklamu Sridhar Ramaswamy, který Funding Choice označuje za „šikovný“ nástroj umožňující platit za obsah „bezbolestným způsobem“. „Spotřebitel je schopný na tomto konkrétním webu říct, že je ochotný zaplatit za zážitek bez reklam.“

Součástí snahy Googlu o změnu reklamního prostředí na internetu je i vlastní Google blokátor, díky kterému se uživatelům přestanou zobrazovat agresivní a obtěžující reklamy, jako jsou pop-up okna nebo samospouštěcí videoreklamy se zvukem nebo blikajícími světly. Společnost novinky zdůvodňuje tím, že tyto nevhodné poutače vedou uživatele k tomu, že si zapnou blokátory pro všechny weby a na to pak doplácí i ty stránky, které agresivní reklamy nepoužívají.

„Spotřebitelé instalují blokátory reklam kvůli špatným, frustrujícím zážitkům,“ tvrdí šéf reklamy Googlu. „Jsou (agresivní reklamy - pozn. redakce) rozšířenou, necitlivou možností, která poškozuje všechny vydavatele,“ dodává Ramaswamy. Blokátory reklam jsou přitom u lidí stále oblíbenější. Podle serveru PageFair je mělo v roce 2016 nainstalované 30 procent z 615 milionů zařízení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek