Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Internet čeká nejtěžší zkouška. Americké úřady chtějí z velkých poskytovatelů udělat poloboha, kritici tuší katastrofu

Internet čeká nejtěžší zkouška. Americké úřady chtějí z velkých poskytovatelů udělat poloboha, kritici tuší katastrofu

Americký telekomunikační regulátor FCC oznámil, že plánuje zrušit klíčové regulace, které od základu zajišťující rovný přístup k internetu. Poskytovatelům by tak umožnil účtovat si více za některé typy připojení nebo blokovat webové stránky. Konkrétní legislativní regulaci prosadila administrativa Baracka Obamy, samotný princip 'síťové neutrality' je ovšem mnohem starší a patří k pilířům webu. Kritici chystaného kroku se obávají dalekosáhlých dopadů.

Návrh přednesený předsedou FCC Ajitem Paiem předpokládá zrušení zákazu, který poskytovatelům internetu znemožňoval například blokovat či zpomalovat načítání některých stránek a účtovat si speciální poplatky za nejlepší kvalitu streamování a další internetové služby pro předplatitele. Ve výsledku může vést k tomu, že pro různé uživatele bude internet velmi odlišný.

Pokud plán projde, budou z něho nejspíš těžit hlavně telekomunikační giganti. Ti roky lobbovali za zrušení regulace. Nyní by tyto firmy měly získat větší možnost kontroly nad americkými spotřebiteli. Na opačné straně stojí provozovatelé internetových stránek a zákazníci.

Kritici upozorňují na možné dalekosáhlé dopady konce takzvané 'síťové neutrality', který by v krajním případě mohl znamenat otevřené dveře cenzuře a který by od základu změnil principy, na kterých světová síť stojí. Druhá strana oponuje, že aktuální stav už teď v některých ohledech platí spíše teoreticky a že se – v legislativní rovině – jedná o zbytečný zásah do volného trhu.

Americký regulátor obavy odmítá. „FCC by vyžadovalo transparentnost poskytovatelů ohledně jejich praktik, takže zákazník by si mohl koupit plán, který mu nejvíce vyhovuje, a podnikatelé dostali technické informace, které potřebují k inovacím,“ obhajuje svůj návrh Pai, jehož do funkce jmenoval prezident Donald Trump.

Návrh plně odpovídá předchozím krokům úřadu pod Paiovým vedením. Minulý týden například zmírnil regulaci vlastnictví médií, když zrušil omezení staré víc než 40 let, které znemožňuje souběžné vlastnictví tištěného média a televizní stanice ve stejném regionu. O další deregulaci se bude jednat 14. prosince, očekává se však, že bez problému projde.