Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jourová hledá cestu, jak bojovat proti teroristům. Vyšetřovatelé získají data bez souhlasu firem

Jourová hledá cestu, jak bojovat proti teroristům. Vyšetřovatelé získají data bez souhlasu firem

Evropská komise chce usnadnit získávání důkazů od technologických firem. Zatímco nyní vyšetřovatele omezují hranice jednotlivých států, do budoucna by měli mít možnost žádat o materiály i v okolních unijních zemích. Komise tím chce zefektivnit boj proti terorismu.

Orgány činné v trestním řízení dnes často při snaze získávat informace narážejí. Zatímco v Unii platí volný pohyb osob a také internet je otevřeným prostředím, v němž mezi sebou lidé komunikují napříč státy celého světa, policie a prokurátoři mohou konat jen v rámci hranic vlastní země. Ještě větší problém nastává v případě cloudových úložišť, kde není jasné, na jakém území se data nachází.

Evropská komise chce proto do konce tohoto roku předložit návrh, který by práci vyšetřovatelů výrazně usnadnil. Už nyní sice platí možnost využití tzv. evropského vyšetřovacího rozkazu, tento proces je ale příliš zdlouhavý. I proto ministři zemí EU volají po rychlejším mechanismu.

Ministři se bavili se o třech variantách možného postupu. V té první vyšetřující orgány budou moci požádat firmu, aby jim materiály poskytla. „Nejsem příznivcem této varianty, jelikož by tam byla možnost, že by firmy nemusely žádosti vyhovět a celá věc by se vracela k původnímu postupu,“ říká česká eurokomisařka Věra Jourová, do jejíž gesce návrh spadá.

Druhá verze pracuje s tím, že by firmy žádosti vyhovět musely. Právě k té se nyní ministři kloní. Jourová ale upozorňuje, že ve výjimečných případech je nutné postupovat ještě rychleji a pomohla by varianta číslo tři, z níž vyplývá možnost vyštřovatelů získávat data bez předchozího požadavku.

„To je drastická varianta. Musela by mít nějaké ochranné mechanismy. Ale měli bychom být vybaveni pro rychlé jednání, například při rozkrývání teroristických skupin,“ upřesňuje Jourová. Záruky by se měly týkat nezbytnosti a přiměřenosti takového postupu.

Nad posledními dvěma možnostmi už vyjádřily znepokojení technologické firmy. Obávají se narušení soukromí zákazníků a nižší ochoty lidí využívat cloudové služby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek