Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konzervativní duchovní chce, aby Írán vyvinul vlastní sociální sítě

Konzervativní duchovní chce, aby Írán vyvinul vlastní sociální sítě

Írán by měl vytvořit vlastní aplikace sociálních sítí. Řekl to dnes konzervativní duchovní Ahmad Chátamí, který vedl sváteční modlitbu v Teheránu. Podle něj se ukázalo, že protesty, které začaly minulý týden, se šířily právě sociálními sítěmi dostupnými z celého světa.

Chátamí řekl, že jakmile úřady tyto sítě zablokovaly, demonstrace ustaly. Írán podle něj "nepodporuje sociální síť, kterou ovládají Spojené státy". Klerik je také toho názoru, že všechny osoby, které při protestech pálily íránské vlajky, by měly dostat trest smrti.

Podle Chátamího je zjevné, že protesty byly spiknutím, které zosnovaly Spojené státy a Izrael. Důkazem je podle něj to, že se na shromážděních volala hesla jako "Ne Gaza, ne Libanon".

"To není hlas íránského národa, ale hlas (izraelského premiéra Benjamina) Netanjahua," řekl Chátamí. Tato hesla byla chápána jako kritika íránské zahraniční politiky a snaha upoutat pozornost vlády k domácím problémům.

Íránci původně začali protestovat v menších městech proti špatné ekonomické situaci a zdražování potravin, později k požadavkům připojili i politická témata. Spojené státy a Izrael demonstranty podpořily.

Od středy se konají provládní manifestace, další jsou naplánovány na dnešek. Protivládní akce ustaly nebo o nich účastníci vlivem zablokovaného internetu nemohou podat zprávy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek