Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kotlebův poslanec v rozhlase urážel Romy a opěvoval fašistu Tisa. Rádio to přijde draho

Kotlebův poslanec v rozhlase urážel Romy a opěvoval fašistu Tisa. Rádio to přijde draho

Pokutu v přepočtu zhruba 400 000 korun uložila slovenská licenční rada provozovateli menší rozhlasové stanice Frontinus. Potrestala ji za odvysílání diskusní relace, v níž se poslanec krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) nenávistně vyjadřoval vůči Romům a migrantům. Rozhodnutí není pravomocné, provozovatel rádia ho může napadnout u soudu.

Poslanec LSNS Milan Mazurek v rozhlasovém pořadu loni na podzim hovořil o nepřizpůsobivosti, sociálních výhodách, násilí a vandalismu romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty. Zmínil, že fašista Jozef Tiso je pro něj prvním slovenským prezidentem.

Regionální rozhlasová stanice podle licenční rady odvysíláním Mazurkových vyjádření porušila zákon, který jí zakazuje šířit obsah, jež podněcuje nenávist na základě příslušnosti k národnosti či etnické skupině nebo na základě víry a náboženství.

Podívejte se na rozhovor zde:

V souvislosti se zmiňovanou debatou, ve které byl Mazurek jediným hostem, rozhlasová stanice podle licenční rady porušila i jiné ustanovení zákona, když nezajistila objektivitu a nestrannost relace. Šlo o jiné výroky poslance, který také kritizoval vládu, představitele koalice a opozice, generálního prokurátora či nevládní organizaci Lidé proti rasismu. Za toto provinění licenční rada potrestala rádio upozorněním na porušení zákona.

Mazurek je jedním ze dvou poslanců LSNS, kterým sněmovna tento měsíc odhlasovala pokutu 1000 eur každému. Mazurek ji dostal za své loňské výroky ve sněmovně, kterými islám přirovnal k odpornému a nelidskému politickému systému.

Poslanec Mazurek na sebe před časem strhl pozornost, když po proslovu o hrozbě islamizace zašel na kebab. Zachytil ho při tom poslanec Ján Márosz, podívejte se na snímky v galerii: