Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nad Al-Džazírou se smráká. Katar kvůli diplomatické krizi možná přijde o důležitý mocenský nástroj

Nad Al-Džazírou se smráká. Katar kvůli diplomatické krizi možná přijde o důležitý mocenský nástroj

Díky katarské televizní stanici dostal malý stát u Perského zálivu nepochybně věhlas. Právě skrze televizi Al-Džazíru Katar chtěl, aby se jeho bohatství získané z obrovských zásob ropy proměnilo také v globální vliv a větší viditelnost na mezinárodní scéně. Možná právě díky tomuto dvacet let trvajícímu úsilí se Katar stal státem, kde se v roce 2022 bude konat mistrovství světa ve fotbale. Objevují se však obavy, že by současná diplomatická krize Kataru se sousedními zeměmi mohla budoucnost Al-Džazíry ohrozit.

Vysílání katarské televizní stanice u ostatních arabských států mnohdy vyvolávalo rozhořčení. Příkladem je Egypt, který vysílání Al-Džazíry zakázal koncem května. Katarskou televizní stanici obvinil z toho, že podporuje Muslimské bratrstvo, které je nyní v Egyptě zakázáno. Kromě toho Al-Džazíru zablokovala také Saúdská Arábie, Spojené Arabské Emiráty nebo Bahrajn.

Právě tyto arabské země také patří mezi hlavní iniciátory současné diplomatické roztržky. V pondělí přerušily vztahy s Katarem kvůli jeho podpoře extremismu a teroristických organizací, jako je Islámský stát a Al-Káida. Saúdská Arábie navíc katarské televizní stanici odebrala vysílací licenci a kanceláře Al-Džazíry na svém území uzavřela.

Novinář BBC Feras Kilani, který působí v katarském hlavním městě Dauhá, tvrdí, že se Katar dostane pod tlak, aby provedl mediální reformu. Al-Džazíra tedy možná nebude uzavřena, ale její redakční politika se bude muset změnit. Uzavřena by naopak mohla být nová katarská televize se sídlem v Londýně Qatari Al-Arabi, píše BBC.

„Po mnoho let byla Al-Džazíra kamenem úrazu konfliktu mezi státy Perského zálivu a Egyptem, a to ještě před tím, než se objevily rozbouřené zprávy během Arabského jara,“ tvrdí komentátor Sultan Sooud al-Qassemi, podle kterého však po současné roztržce budou státy Perského zálivu požadovat razantní řešení, a to úplné uzavření televizní stanice. To by mělo vážné důsledky nejen pro 3000 pracovníků Al-Džazíry, ale také pro katarské mediální ambice.

Expert na Katar z King’s College London David Roberts souhlasí s tím, že bude Al-Džazíra zřejmě figurovat na seznamu požadavků arabských zemí, které budou po Kataru požadovat uvolnění režimu. „Je to ale o vyjednávání a není jisté, že Katar k takovému ústupku svolí,“ říká Roberts.

Že se bude muset zahraniční politika Al-Džazíry změnit, se domnívá i odborník na arabská média z Univesity of Bedfordshire Noha Mellor. „Mohli by jen změnit mediální diskurz v souladu se svou zahraniční politikou, protože i katarská zahraniční politika se bude muset ztlumit,“ tvrdí Mellor. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek