Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nokia režíruje mobilní kontrarevoluci. Její stupidphony hrají podle vlastních pravidel

Nokia režíruje mobilní kontrarevoluci. Její stupidphony hrají podle vlastních pravidel

Značka Nokia předvádí v poslední době skvostný příběh zmrtvýchvstání. Na prestižním barcelonském veletrhu představila další “stupidphone,” tedy poctivý kus tlačítkového retro telefonu. Tentokrát po modelu 3310 přišla řada na neméně legendární “banán,” jinak Nokii 8110. Nic proti kosmickým technologiím iPhonu a Samsungu, ale tahle mobilní kontrarevoluce by mohla klapnout.

Když finanční skupina HMD kupovala značku Nokia, experti si poněkud neprozřetelně ťukali na čela. Původně finský výrobce mobilních zařízení se nacházel ve stádiu hibernace blízké smrti. Z trhu Nokii vymetla třetí generace výrobců v čele se Samsungem a Applem. Po pravdě řečeno to byla pěkná nespravedlnost. Nokia pro mobilní komunikaci udělala opravdu hodně - a pak měla úplně zmizet ze světa?

V HMD si na tuto otázku odpověděli záporně. Nokia začala opět vyrábět chytré telefony. Vybavila je místo uživatelsky děsuplného operačního systému Windows čistým googlím Androidem a nutno říct, že tah vyšel. Nejpozději vloni Nokia spolehlivě ožila.

Manažerům HMD se ale povedl jeden mistrovský kousek. Oživili model 3310, který se těší globálnímu kultu. Remake tohoto jednoduchého a přitom nezničitelného telefonu dokázal málokdy vídanou věc: Poptávka převýšila nabídku takovým způsobem, že se na novou, lacinou 3310 muselo třeba měsíc čekat. Takový spektákl se povede málokdy. Nehezké vzpomínky na oživování legend mají třeba ve Volkswagenu, jemuž se hrubě nevyvedla resuscitace “brouka” nebo v Citroenu, v jehož centrále se dodnes snaží zapomenout na časy, kdy trvdili, že model C2 bude “nová kachna.”

Jenže generace dnešních manažerů vyrostla společně s mobilní komunikací. Brandy 3310, 5110, 6310 nebo 8110 pro ně znamenají daleko víc než jenom čísla modelových řad. Strhující prodejní výsledky remaku 3310 jasně ukázaly, že tento směr je stejně životaschopný jako vývoj chytrých telefonů. V oblasti smartphonů už totiž není možné revoluce, jen evoluční kroky. A ty nikoho neuchvátí. Jenže opomenutý segment “stupidphonů” je dokonalým místem pro provedení mobilní kontrarevoluce. Zájem, se kterým se na barcelonském veletrhu setkala obnovená Nokia 8110, to dokázal tak, že jasněji to již není možné.

Trh s mobily se dávno neřídí racionálními hledisky. IPhone i Galaxy od Samsungu jsou ve své podstatě neskutečně předražené produkty založené na tom, že svým majitelům dávají nějaké postavení. Jenže status “mohu si to dovolit” prostě přestává fungovat, o čemž se koneckonců přesvědčili v Applu s modelem X, jehož prodejní výsledky těžce zaostávají za předpoklady. 

To, co se začíná cenit, je originalita - a telefon je přesně tím jednoduchým, srozumitelným vyjádřením osobnosti svého majitele. Jestliže Nokia bude umět nabízet “stupidphone,” který bude dostatečně luxusní, přitom dokáže pořídit dostatečně kvalitní fotku, spojí se s cloudem a zafunguje jako hotspot pro notebook nebo tablet, má v podstatě vyhráno. Povede se jí vzorová mobilní kontrarevoluce.

Samozřejmě to nebude znament rozklad a zánik současné podoby trhu s chytrými telefony. Lze si ale docela dobře představit, že další vývoj Nokie vytvoří nový segment, segment, ve kterém finský výrobce bude mít náskok. Jsou tu indicie, které nasvědčují zájmu nakupujících. Třeba v jednom z největších českých e-shopů s elektronikou mi potvrdili, že nejprodávanějším modelem BlackBerry je pořád ještě kultovní model Q10.

Můžeme se jen těšit, co se stane, až Nokia na trh pošle třeba remake modelu 6310. Svět je totiž plný manažerů, kterým se po něm nepřestalo stýskat.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek