Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prohlížeč Brave chce z internetu vymést finanční parazity. Cílí i na Google a může pomoci vydavatelům

Prohlížeč Brave chce z internetu vymést finanční parazity. Cílí i na Google a může pomoci vydavatelům

Alternativní internetový prohlížeč Brave přišel s novým způsobem financování webů. Ten může narušit dominanci především Googlu. Na jeho finanční politiku si dlouhodobě stěžují producenti mediálního obsahu.

Browser Brave, za jehož vývojem a provozem stojí lidé spojení s bitcoinovou komunitou, svým novým tahem zkouší narušit současné způsoby online publikování a jeho odměňování. Brave v následujících třiceti dnech rozdá svým uživatelům 300 tisíc žetonů se zkratkou BAT. Uživatelé obvykle žetony vydělávají používáním produktů Brave. Měsíční propagační akce by měla lidem ukázat, že mohou celkem jednoduše finančně podporovat jednotlivé tvůrce obsahu nebo provozovatele kanálů na YouTube.

Služba je přednastavená tak, že se žetony rozdělují poměrně mezi nejčastěji navštěvované weby. Je ale možné celkem jednoduše zvolit, který web by měl dostat nejvíc žetonů.

“Jedná se o náš způsob, jak lidem ukázat, že internet lze financovat bez toho, aby na něm parazitovaly oligopoly jako Google a také mediální agentury, které se chovají v podstatě jako paraziti systému,” uvedl šéf Brave Brendan Eich.

Eich, mimochodem někdejší vysoký manažer společnosti Mozilla, která vyvíjí prohlížeč Firefox, si jako hlavní cíl vytyčil přenastavení podmínek na internetu. Ty se momentálně dají přirovnat k nakloněné rovině, na jejíž spodní straně stojí miliardové platformy jako Facebook a Google. Ty přebírají mediální obsah a za jeho zobrazení dávají jeho tvůrcům jen zlomek peněz, které na něm samy vydělávají.

Reakce trhu naznačují, že by projekt Brave mohl uspět. V crowdfundingu získal na svůj start šest milionů dolarů, dalších 35 milionů vynesl úpis akcií.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek