Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Revoluce se nekoná, Rada ČT ředitelem znovu zvolila Dvořáka. Toto chce s veřejnoprávní televizí udělat

Revoluce se nekoná, Rada ČT ředitelem znovu zvolila Dvořáka. Toto chce s veřejnoprávní televizí udělat

Petr Dvořák bude generálním ředitelem nejméně do roku 2023, rozhodla Rada České televize. Dvořák obdržel ve finálním hlasování všech 15 hlasů, jeho oponenta Martina Konráda ve druhém kole nikdo z radních nepodpořil. Ke zvolení bylo potřeba získat podporu alespoň 10 radních.  Do užšího výběru pěti kandidátů se předtím kromě dvou finalistů dostali Karel Novák, Jiří František Potužník a Petr Vinklář. Petr Dvořák byl poprvé generálním ředitelem ČT zvolen v roce 2011, předtím byl osm let šéfem Novy. Druhý mandát v čele veřejnoprávní televize mu začne na sklonku září.

Dvořák svůj kandidátský projekt postavil na kontinuitě, chce logicky navazovat na svoji dosavadní práci. To má podle něj charakterizovat důraz na zachování hodnot, kterými se ČT pod jeho vedením dosud řídila – ať už ve způsobu řízení nebo ve vystupování navenek. Dvořák spolu s tím zmiňuje i finanční a provozní stabilitu nebo programovou kontinuitu.

Volba generálního ředitele ČT
Původně se na post ředitele ČT přihlásilo 12 lidí, před dvěma týdny radní zúžili jejich výběr na pět. Ti dnes představili svůj kandidátský projekt a následně padlo rozhodnutí o finálové dvojici. V prvním kole Dvořák obdržel 14 hlasů, Konráda podpořilo 6 radních, Potužník přesvědčil 4, Novák dostal 3 hlasy a 1 měl Vinklář. Do nejužšího finále tak postoupil spolu s Dvořákem bývalý šéf televize Prima Martin Kondád. Prvnímu jmenovanému pak v rozhodujícím „duelu“ dalo hlas všech 15 radních, druhému tedy nikdo.

„Projekt neobsahuje revoluční změny nebo protiklady směru nastoupeného v průběhu mého současného mandátu, ani extenzivní rozvoj hrozící růstem nákladů. Co ale obsahuje i nadále, je ambice,“ zdůrazňuje Petr Dvořák. Konkrétně mluví o ambici udržet ČT na pozici nejvýznamnějšího média České republiky, o ambici hledat nové směry, formy a způsoby vyjádření, o ambici co nejenergičtěji spolupracovat s nejlepšími tvůrci a zároveň dávat prostor začínajícím umělcům a autorům. Dvořák také neskrývá ambici poměřovat Českou televizi s nejvyspělejšími médii veřejné službě v Evropě.

Jeho projekt je rozdělen celkem do šesti kapitol. Radním slíbil, že Česká televize bude pod jeho vedením inovovat, vzdělávat, informovat i bavit. V projektu mimo jiné zdůraznil, že Česká televize vstupuje do období, kdy se beze změn zákonů nebude moci dál rozvíjet. Je podle něj už dneska patrné, že se operátoři a komerční provozovatelé strategicky připravují na situaci, kdy bude volné vysílání postupně zanikat a nahradí jej distribuce vázaná na poskytovatele. „Televizi dostupnou pro všechny v následující dekádě vystřídá televize pro připojené,“ nepochybuje Dvořák. Česká televize se podle něj proto musí zhostit role hlavního organizátora plánované druhé vlny digitalizace.

Ve svém projektu mimo jiné zdůraznil, že změny v dostupnosti volného terestrického šíření signálu zakládají potenciální sociální nerovnováhu v přístupu k televiznímu vysílání. „Chci proto připravit a obhájit vznik nezávislé distribuční platformy, která bude garancí základní volně dostupné nabídky informací, kultury, vzdělání a zábavy pro všechny skupiny obyvatel včetně nízkopříjmových, kterých se změny můžou dotknout nejcitelněji,“ slibuje Dvořák s tím, že Národní distribuční platforma zajistí příjem veřejné služby i těm, kteří nemůžou využívat placenou televizi nebo služby internetových poskytovatelů.

Vedle závazku informovat a bavit Dvořák zdůrazňuje, že ČT musí zachovat jako jeden ze tří základních pilířů také závazek vzdělávat. Navrhuje proto vznik samostatného vzdělávacího portálu ČT edu, který bude určen primárně pedagogům základních a středních škol. „Čt edu nabídne širokou databázi videí, formátově, licenčně i časově uzpůsobených potřebám standardní vyučovací hodiny, která v souladu s platnými rámcovými vzdělávacími programy pokryje škálu témat od ryze přírodních věd po nauky výsostně humanitní,“ slibuje Dvořák. Zároveň připomíná, že ČT disponuje uceleným audiovizuálním archivem, který je podle něj odrazem posledního více než půlstoletí života společnosti. Rád by jej proto otevřel nejen badatelům, ale i široké veřejnosti a navrhuje proto vznik Národní audiovizuální galerie.

Ve svém projektu se Dvořák také relativně obšírně věnuje zpravodajství České televize, které je podle něj klíčovým zdrojem politicky a ekonomicky nezávislých informací. Programové schéma ČT24 by rád v budoucnu doplnil o hlubší analyticko-polemickou diskusi, která by měla získat prostor v hlavním vysílacím čase, chce také usilovat o rozšiřování názorového i profesního portfolia externích spolupracovníků zpravodajských pořadů a rád by do programu ČT24 zařadil Noční Události, které by měly obdobnou formu a dramaturgii jako večerní Události, ale kratší stopáž. Zřídit chce také dva nové zpravodajské posty, jeden v Londýně, druhý v blízkovýchodním nebo asijském regionu. Kromě toho slibuje spuštění sedmi samostatných regionálních relací a otevření dvou nových (v Plzni a Ústí nad Labem) regionálních studií.

Dvořák současně tvrdí, že jsou současné možnosti pro rozvoj zpravodajství limitované především technologickým a výrobním zázemím stávající objektu Zpravodajství, chce se proto zasadit o přístavbu, jejíž součástí by bylo nové redakční zázemí a několik víceúčelových studií postavených na nejmodernějších IP technologiích. Pokud jde o původní dramatickou, dokumentární či publicistickou tvorbu, musí podle Dvořáka ČT navázat například na tradici výpravných dětských seriálů, slibuje vznik cyklického satirického pořadu nebo eventové dramatiky, která by měla být navázána na významná společenská témata a skládala by se do víceletých cyklů. Jako součást rozvoje veřejné služby Dvořák také navrhuje nové internetové kanály, kromě Čt edu by to měl být ČT klasik jako odraz bohatého archivu ČT nebo ČT regio jako prostor pro regionální informace a ČT sport 2 pro vysílání souběžných nebo licencovaných sportovních přenosů.