Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Roboti budou psát zprávy. Zaplatí je Google a částečně nahradí novináře

Roboti budou psát zprávy. Zaplatí je Google a částečně nahradí novináře

Britská zpravodajská agentura Press Association (PA) bude na psaní zpráv využívat umělou inteligenci. Více než 700 tisíc dolarů ji na to poskytne americký technologický gigant Google. Měsíčně by mělo vzniknout na 30 tisíc zpráv. 

Až tisíc zpráv denně napíšou za klasické novináře roboti. Tak si budoucnost lokální žurnalistiky představuje Národní zpravodajská agentura Velké Británie a Irska The Press Association. V minulých dnech se jí podařilo získat grant ve výši 706 tisíc dolarů, který zaplatí americká technologická společnost Google. Peníze budou sloužit k vývoji softwaru. Projekt nese označení RADAR (Reporters and Data and Robots).

Texty, které budou mít podobu agenturního zpravodajství, budou vznikat automatizovaně na základě šablon. Roboti budou přímo pracovat s aktuálními daty z úřadů, soudů, policie a dalších veřejných zdrojů.

Umělá inteligence bude postupně pracovat i s obrázky, grafikami a videi, které bude vkládat přímo do článků.

Podle šéfredaktora agentury PA Petera Cliftona budou roboti úzce spolupracovat s živými novináři. „Schopní a kvalifikovaní novináři se budou na procesu vzniku zpráv stále podílet. RADAR nám ale umožní využít umělou inteligenci k tomu, aby vznikalo více obsahu. Bez ní by to nebylo možné,“ citoval jej britský The Guardian.

Výběr událostí, které budou roboti zpracovávat, zůstane podle Cliftona i nadále úkolem lidí.

Projekt by měl odstartovat začátkem příštího roku. V tu dobu agentura PA oslaví 150 let své existence.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek