Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská propaganda reaguje na obvinění Manaforta. V příspěvcích útočí na hlavního vyšetřovatele

Ruská propaganda reaguje na obvinění Manaforta. V příspěvcích útočí na hlavního vyšetřovatele

Ruští internetoví trollové, tvůrci falešných zpráv a mistři propagandy rychle zareagovali na aktuální události v USA. Tam zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který má na starosti kauzu případné spolupráce volebního týmu Donalda Trumpa a moskevské administrativy, obvinil bývalého šéfa volební kampaně Donalda Trumpa Paula Manaforta, mimo jiné i z konspirace proti státu. Na sociálních médiích se následně strhla bouře, ruští trollové na Muellera ve svých falešných zprávách začali okamžitě útočit. 

Podle serveru Mother Jones zaznamenaly sociální sítě v posledních dnech prudký nárůst útoků, které byly namířeny přímo proti Robertu Muellerovi. Důvodem podle všeho je, že minulý pátek začalo být jasné, že Mueller v nejbližších dnech obviní někoho z okolí prezidenta Donalda Trumpa. 

A skutečně. Mueller v pondělí uvedl, že obviní Paula Manaforta, volebního manažera Donalda Trumpa. Spolu s ním si obvinění vyslechnul i jeho obchodního zástupce a obchodní partner Rick Gates. Obvinění proti prezidentovým mužům jsou sice zaměřena především na daňové delikty a přímo nesouvisejí s kampaní, nicméně vyšetřování je zatím v počátcích.

Jak server INFO.CZ již informoval, nálada v sídle prezidenta byla následně mrazivá a zádumčivá. Všichni prý přemýšlí, koho Mueller obviní příště. „Smyčka se utahuje a všichni vyšilují,“ popsal náladu nejmenovaný člen republikánské strany. Úředníky prý svírá strach také z toho, co všechno mohou obvinění Manaford a Gates prozradit, protože měli několik měsíců přístup k prezidentovi.

Přestože aktivita ruských trollů a propagandy na sociálních sítích v poslední době nepolevuje, výzkumníci mají problém s její analýzou a hodnocením. Podle současného nastavení  totiž mohou být propagandistické příspěvky z facebooku, twitteru či YouTubu být po určitém časovém úseku, kdy příspěvky splní svůj propagandistický účel, vymazány. To pak komplikuje výzkumníkům jejich práci, informuje Mother Jones. 

„V digitálním věku můžete spustit desinformační kampaň a pak veškeré důkazy o této kampani nechat zmizet,“ tvrdí Samantha Bradshawová, výzkumnice Oxfordské univerzity. Podle Bradshawové i dalších výzkumníků je nyní možné, že videa na YouTube jsou k přehrání jeden den a následně jsou smazány, twitterové účty chrlící propagandistické příběhy mohou být najednou deaktivovány.

Některé sociální sítě se snaží se situací bojovat tím, že zpřísňují pravidla pro reklamu, Twitter například nedávno uvedl, že již nebude přijímat žádné reklamní zakázky od ruských médií Sputnik a RT. Nicméně propagandistické kampaně se stejně spíše šíří skrze nastrčené účty. To byl například i případ twitterového účtu „TEN_GOP“, který vystupoval jako neoficiální účet republikánské strany v Tennessee. Jak však bylo následně zjištěno, účet se 136 tisíci následovníky byl ovládaný ruskými trolly.

„Ve chvíli, kdy společnosti najdou nějaký nevhodný propagandistický ruský účet, tak jejich první instinkt je, aby jej smazali. Jenže pak už jej nemáte k dispozici k analýze, veškeré důkazy jsou tytam,“ uzavírá Ben Nimmo z think-tanku Atlantic Council.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek