Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šifra mistra Zuckerberga. O důvěryhodnosti médií mají rozhodnout jen tyto dvě jednoduché otázky

Šifra mistra Zuckerberga. O důvěryhodnosti médií mají rozhodnout jen tyto dvě jednoduché otázky

Facebook už vymyslel „algoritmus“, na jehož základě bude rozhodovat o důvěryhodnosti jednotlivých médií, jejichž zprávy se na něm zobrazují. Šéf sociální sítě Mark Zuckerberg před nedávnem uvedl, že média budou posuzovat sami uživatelé, za což sklidil velkou kritiku. Vyslechl si, že se tím globální sociální síť, která sama ve velkém pomáhá či umožňuje šířit tzv. fake news, zbavuje odpovědnosti za kvalitu obsahu. Teď kritika ještě zesiluje, když vyšlo najevo, že o pověsti jednotlivých médií mají rozhodovat jen triviální dotazy.

Podle serveru Bussinesinsider mají o důvěryhodnosti médií rozhodnout pouhé dvě otázky, které jednotliví uživatelé zodpovědí. Prvních z nich se zeptá - „Znáte následující weby?“ Na výběr přitom bude ze dvou odpovědí – „ANO“ a „NE“.

Rozhodující je druhá otázka. „Jak moc věříte těmto webům?“ Odpovědí je hned několik – zcela, tak nějak, sotva a vůbec.

„Důvěra ve zpravodajství je mnohem komplikovanější,“ uvedla na sociální síti Twitter reportérka Bloombergu Sarah Frierová. Dave Early z respektovaného deníku Guardian považuje otázky Facebooku rovnou za vtip. Pověst médií se tu totiž dává všanc s tím, že o ní rozhodne verdikt uživatelů. A ti svými odpověďmi nejspíš spoluurčí, jak moc se který obsah bude zobrazovat.

Facebook se kritice brání s tím, že bude zároveň sledovat, jaká média uživatel čte, a podle toho bude určovat relevanci jeho odpovědi. „Tohle není vůbec jednoduché měření. My nehodnotíme pouze vydavatele, kterým hodně lidí věří. My hodnotíme vydavatele, kterým věří hodně lidí z různých skupin,“ uvedl Adam Mosseri, který má změnu na starosti.

Facebook ovšem nepočítá s tím, že lidé čtou zpravodajství i mimo sociální síť. Pokud budete mít předplacený třeba týdeník Economist, Facebook se to vůbec nemusí dozvědět, přestože to z vás dělá čtenáře, jehož názor je relevantní. Chybou rovněž je, že sociální síť bere zpravodajství jako entitu. Pokud tedy budete mít médium, které publikuje nejenom zpravodajství, ale i „nezpravodajské“ texty, může vás to ve výsledku poškodit.

Facebook zkrátka sází na moudrost davu. A ta se někdy nemusí vyplatit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek