Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šikana dohnala znásilněnou k sebevraždě. Dalším tragédiím má předejít nápověda ze sociálních sítí

Šikana dohnala znásilněnou k sebevraždě. Dalším tragédiím má předejít nápověda ze sociálních sítí

Kanadská vláda bude sledovat sociální sítě, aby předpověděla případné riziko sebevraždy jejich uživatelů. Chce tak předejít tragickým případům, kdy často mladí lidé neustojí problémy, které virtuální svět přináší. Sebevražda je v Kanadě druhým nejčastějším důvodem smrti ve věku mezi 10 a 19 lety.

Vláda najme na monitoring sociálních sítí a předpověď potenciálních sebevražd společnost z Ottawy Advanced Symbolics. Kontrakt by měl být uzavřený příští měsíc a pilotní projekt potrvá tři měsíce, po nichž kabinet vyhodnotí, jestli bude další práce užitečná.

Spolupráce s firmou Advanced Symbolics má poznat se sebevraždou spojené jednání na sociálních sítích. Sebevražda je přitom druhým nejčastějším důvodem smrti lidí ve věku mezi 10 a 19 lety podle zjištění kanadské Public Health Agency of Canada (PHAC).

„Abychom pomohli předcházet sebevraždám, vyvinout efektivní preventivní programy a rozpoznat způsoby, jak zasáhnout dříve, musíme nejprve porozumět rozdílným vzorům a charakteristikám sebevražedného chování,“ prohlásil mluvčí PHAC.

Před čtyřmi lety například Kanadou otřásl případ 17leté Rehtaeh Parsonsové, která rok a půl čelila šikaně a výsměchu kamarádů poté, co ji opilou znásilnili na večírku. Na sociálních sítích kolovaly fotografie znásilněné dívky. Ta nakonec spáchala sebevraždu oběšením.

Advanced Symbolics má v predikcích na základě sociálních sítí praxi. Dokázala na základě svých metod předpovědět výsledek referenda o brexitu, duel mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem v prezidentských volbách v USA i výsledek kanadských parlamentních voleb.