Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandál ve Fox News vrcholí. Slavný komentátor O’Reilly dostal kvůli sexuálnímu obtěžování padáka

Skandál ve Fox News vrcholí. Slavný komentátor O’Reilly dostal kvůli sexuálnímu obtěžování padáka

Televizní společnost Fox News so rozhodla k radikálnímu řešení a vyhodila jednu z nejznámějších tváří svého televizního vysílání, konzervativního – a značně kontroverzního – komentátora Billa O’Reillyho. 67letý novinář v poslední době čelil nařčení ze sexuálního obtěžování žen. On sám pochybení odmítal.

„Murdochovi (majitelé Fox News – pozn. redakce) rozhodli, že 21letá kariéra Billa O’Reillyho dospěla ke konci,“ uvedl podle deníku The Independent Gabriel Sherman obeznámený s děním uvnitř společnosti.

Rozhodnutí zbavit se přední tváře vysílání s mnohaletou zkušeností se přitom podle dostupných informací nerodilo jednoduše. Rupert Murdoch, hlava známé dynastie, se televizní hvězdy zastával. Jeho synové ale údajně nakonec měli silnější slovo.

Verdikt nad kariérou O’Reillyho je o to pikantnější, že on sám je podle médií na dovolené v Itálii a společnost jeho konec hodlá oficiálně oznámit ještě před jeho návratem.

Rozhodnutí ukončit O’Reillyho působení předcházel skandál, který ke konzervativní stanici přitahoval nežádanou pozornost. Novinář čelil nařčení, že obtěžoval ženy, což on sám popíral. Konkrétně se minimálně v jednom případě mělo jednat o příslib pracovního místa výměnou za sexuální služby. Dotčená žádnou práci nakonec údajně nedostala.

Společnosti se kvůli tomu ozvala jedna z žen zastoupená právničkou a vše začalo směřovat k soudní bitvě, na kterou si Fox News podle amerických médií najala právníky. Deník The New York Times dříve informoval o tom, že Fox News má za urovnání sporu celkem s pěti poškozenými zaplatit 13, nebo dokonce 17 milionů dolarů. Společnost si údajně měla koupit jejich mlčenlivost.

Pro Fox News měla celá aféra ještě jeden konkrétní nepříjemný dopad: inzerenti začali stahovat reklamu.

O’Reillyho na Fox News vystupoval především ve svém pořadu The O'Reilly Factor. Valnou část své kariéry vyvolával mezi částí publika pobouření a čelil kritice, že překrucuje fakta, informuje účelově nebo rovnou otevřeně lže.