Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soros udeřil na Google a Facebook: jsou ohrožením demokracie a měly by se přísně regulovat

Americký finančník George Soros kritizoval minulý týden při svém projevu na ekonomickém fóru v Davosu technologické giganty Facebook a Google. Podle něj mohou tyto společnosti představovat ohrožení demokracie a pád jejich popularity je jen otázkou času. Ohrožení demokracie tkví podle známého filantropa v jejich moci ovlivňovat názory a postoje lidí. Tyto "sociální monopoly" navíc ovládá jen úzká skupina lidí.

Faktorem, který pád dominantních technologických firem způsobí, bude podle Sorose stále větší regulace, která půjde ruku v ruce se snahami o efektivnější zdanění obřích firem. 

Právě za vyšší zdanění technologických firem se v poslední době staví představitelé Evropské unie, jejichž snahy Soros podporuje. V této souvislosti vyzval americké úředníky, aby si ze svých evropských protějšku vzali příklad. Monopol v tomto prostředí totiž podle něj ničí menší individuální projekty a tlumí tlak na inovace. O stejném riziku mluví v aktuálním rozhovoru pro INFO.CZ i vlivná eurokomisařka Margrethe Vestagerová.

„Facebook a Google vyrostly v mocné monopoly, které se staly překážkou pro inovace a způsobily množství problému ve světě, kterých si začínáme všímat teprve nyní,“ uvedl miliardář maďarského původu na Světovém ekonomickém fóru. „Tvrdí o sobě, že jsou pouze distributory informací. Ve skutečnosti jsou ale výhradními distributory, což z nich činí veřejnou službu, a tím pádem by měly být předmětem přísnějších regulací, které se zaměří na ochranu hospodářské soutěže a inovací, aby se vytvořilo spravedlivější a otevřenější prostředí,“ dodal Soros.

Jako argument používá 87letý finančník mimo jiné snahu těchto společností proniknout do autoritářských zemí jako je Čína. Pokud budou technologické společnosti s tamními vládami úzce spolupracovat, mohou podle něj a jeho dystopických představ společně vytvořit třeba efektivní nástroje pro kontrolu mas.

Ke kritice se přidal i generální ředitel společnosti Salesforce Mirc Benioff, který navrhl, aby firmy jako Facebook byly podrobeny podobné formě regulace jako třeba tabákové společnosti.

Podle listu Washington Post se obě společnosti odmítly ke kritice ze strany Sorose vyjádřit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek