Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Streamování je zlatý důl. Příjmy hudebního průmyslu loni rostly rekordním tempem

Streamování je zlatý důl. Příjmy hudebního průmyslu loni rostly rekordním tempem

Světový hudební průmysl si mne ruce. Jejich příjmy loni vzrostly o 5,9 procenta na 15,7 miliardy dolarů (386 miliard Kč) a zvýšily se už druhý rok po sobě. Trh hudebních nahrávek zaznamenal díky rozmachu streamování nejrychlejší celoroční růst za nejméně dvě desetiletí od roku 1997. Naopak prodej fyzických nosičů dál klesal a propadl se i zájem o placené digitální stahování hudby. Uvádí to údaje Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI).

Předloni se celosvětové příjmy z prodeje hudby zvýšily o 3,2 procenta a prolomily dlouhodobý trend poklesu. Za 15 let do roku 2014 příjmy z prodeje hudebních nahrávek spadly o téměř 40 procent.

Oživování tržeb z hudby táhne streamování, z nějž loni příjmy vzrostly o 60 procent. Příjmy z digitálního prodeje hudby se na celkových tržbách loni podílely polovinou, což je dosavadní rekord. Odráží to silnou expanzi streamingových služeb, jako je Spotify a další. Za celý rok využilo placené streamování 112 milionů uživatelů.

Tržby z digitálního stahování hudby naproti tomu klesly o 20,5 procenta. Prodej fyzických nosičů se snížil o 7,6 procenta.

„Jako odvětví jsme léta investovali do inovací, abychom obnovili růst, a nyní začínáme pozorovat posun od naší adaptace na digitální věk směrem k tomu, že se stáváme jeho motorem,“ řekla novinářům v Londýně šéfka IFPI Frances Mooreová.

Loni šly nejvíce na odbyt nahrávky kanadského rapera jménem Drake. Úmrtí Davida Bowieho podnítilo nákupy jeho nahrávek, tento britský zpěvák se tak stal druhým nejprodávanějším umělcem roku. Prince, který také zemřel loni, se umístil na deváté příčce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek