Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svědectví z hlásné trouby ruské propagandy. „Je to tam jako v papiňáku,“ říkají zaměstanci RT

Svědectví z hlásné trouby ruské propagandy. „Je to tam jako v papiňáku,“ říkají zaměstanci RT

„Russia Today se nechová jako standardní mediální organizace. Je to pouhá propaganda – nic víc, nic míň,“ osočil nedávno nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron síť televizních stanic RT, dříve známou jako Russia Today. Jeho názor není ojedinělý, i mnozí další politici a komentátoři vnímají silný prokremelský tón státem podporovaného média. Server Moscow Times pomocí rozhovorů se současnými i bývalými zaměstnanci RT zjistit, jak organizace zevnitř funguje. 

Pro práci v televizním týmu RT jsou údajně zásadní dvě klíčové vlastnosti, tamní HR oddělení dává přednost mladým a nezkušeným novinářům. Ti jednak lépe snesou tlak, ale jsou i mnohem lépe ovladatelní, než jejich vyzrálejší kolegové. V jejich budoucí kariéře v RT se budou muset vyrovnat s obojím. 

Pracovní prostředí v RT totiž podle dostupných svědectví ze všeho nejvíce připomíná pořádně natlakovaný papiňák. „Je to tam neustále plné stresu a křiku,“ popisoval situaci jeden ze zdrojů, který nechtěl být jmenován. Míra vyčerpání redaktorů i televizních moderátorů je prý extrémní.

Jasným zadáním je spíše než kvalita publikovaných textů úspěch článků na sociálních sítích, což údajně kvalitní novináře odrazuje. A kdo by se chtěl odchýlit od prokremelského kurzu, tomu je zprvu nenápadně, později již důsledněji připomenuto, jak mají jeho texty vypadat. 

„Hlavní argument editorů při kritice článků, které nejsou dostatečně nacionální, je, že ´toto není náš úhel´,“ tvrdí bývalí redaktoři. Ti zároveň dodávají, že měli jistou míru autonomie ohledně výběru témat svých článků, na druhé straně však byli nuceni psát i část zpráv přesně podle zadání svých nadřízených. 

Mezi těmito vynucenými nadiktovanými zprávami nechyběly články z názorové rubriky, vedení přitom bylo úplně jedno, zda novinář s daným tématem souhlasí, či nikoliv. „Nevidí váš názor jako podstatný, jste jenom instrumentem, skrze nějž komunikují svůj názor,“ uvedl pro Moscow Times jeden ze zdrojů. 

Aby s podmínkami v redakci nevystupovali na veřejnost, mělo si RT pojistit své zaměstnance zvláštní doložkou, podle níž ani po skončení pracovního poměru nemohou svého zaměstnavatele hanět. Zaměstnanec, který by doložku porušil, by se vystavil postihu až 50 tisíc dolarů. Doložka údajně byla zavedena poté, co byl na východě Ukrajiny sestřelen malajsijský komerční letoun MH17 a v reakci na to odešla reportérka Sara Firthová.

Redaktorů, zejména těch kvalitnějších, nicméně odešlo v posledních letech mnohem víc. Od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym, ukončilo své působení v RT z ideologických důvodů několik prominentních reportérů, moderátorka Liz Wahlová dokonce v přímém přenosu. „Nemohu být součástí státem placeného média, které pouze ospravedlňuje Putinovy činy,“ uvedla tehdy. 

Přestože prokremelský tón RT je ve zpravodajství jasně patrný, Moscow Times upozorňuje, že zpravodajství televize se postupně profesionalizuje a že se v poslední době snaží více filtrovat komentátory a experty s extrémními názory. „Děláme, co se dá, abychom v rámci státem placeného média poskytovali vyvážené zpravodajství,“ uzavírá pro Moscow Times nejmenovaný současný zaměstnanec RT. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek