Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švédsko mobilizuje. Před volbami trénuje stovky úředníků, bojí se ruské propagandy

Švédsko mobilizuje. Před volbami trénuje stovky úředníků, bojí se ruské propagandy

Skandinávská země se třemi korunkami ve znaku masivně mobilizuje. Připravuje stovky volebních komisařů a dalších úředníků na to, aby byli schopni rozeznat a odrazit projevy zahraničního vměšování se do nadcházejících voleb. Kromě vládních úřadů se rozhodly spolupracovat i mediální domy, které chtějí zabránit šíření falešných zpráv a politické strany na poslední chvíli látají díry ve svých elektronických systémech, aby ztížily případným hackerům jejich práci. Obavy země z ruské propagandy a vměšování jsou obrovské. Kromě volebního výsledku se hraje i o demokracii v zemi a případný vstup Švédska do NATO, informuje server Washington Post

Švédsko se obává oprávněně. Dezinformační operace, které mají narušit demokratický průběh švédských voleb, již probíhají, uvedl minulý měsíc švédský premiér Stefan Löfven. „My ale nebudeme váhat, abychom tyto aktivity odkryli. Víme o tom, že probíhají a že se na nás zaměřují,“ dodal pro server EU Observer švédský předseda vlády. Dodal, že největší hrozba sice přichází z Ruska, ale angažovat se mohou i další aktéři. 

Minulý týden se proto v jednom ze Stockholmských konferenčních center sešlo několik desítek zákonodárců a úředníků, kteří mají organizaci voleb na starosti. Téma školení bylo jak rozpoznat slabá místa volební kampaně a jak reagovat na hrozby. „Musíme si uvědomit, že existují různé druhy kampaní,“ vysvětloval školitel Sebastian Bay z vládní agentury, která má tuto agendu na starosti. „Nepřátelé tvoří realitu a vymýšlejí si falešné informace.“

Před svou prezentací Bay uvedl, že Švédsko se snaží vylepšit organizování voleb tak, aby bylo hůře napadnutelné. „Je to úplně stejné, jako když hasíte požáry. My nechceme jen tipovat, kde by mohly příště vypuknout. Místo toho se snažíme používat lepší materiály na stavbu našich domů a instalujeme lepší systémy pro předpovědi požárů."

Kromě vládních agentur spojují síly i švédská média. Veřejnoprávní televize a rozhlas společně se dvěma hlavními deníky Dagens Nyheter a Svenska Dagbladet oznámily, že spolu budou bojovat proti falešným zprávám a dezinformacím. „Je to součást naší kultury. Pokud věříme v dobro projektu, tak děláme věci společně,“ uvedl ke spolupráci šéfredaktor deníku Dagens Nyheter Peter Wolodarski.

Jak server INFO.CZ již informoval, jedním z důvodů, proč by Rusko mohlo mít zájem švédské volby ovlivnit a destabilizovat švédskou společnost je fakt, že země kráčí vstříc Severoatlantické alianci a chce se stát jejím členem. Zatímco sociální demokraté premiéra Löfvena členství odmítají, opozice se semkla do bloku, který na členství v NATO tlačí.

„Víme, že Rusko chce ovlivňovat strategické záležitosti (jako je právě vstup do NATO - pozn. red.). Pokud se tato témata stanou součástí volební kampaně, tak můžeme očekávat ruské vměšování," řekl ve čtvrtek pro agenturu Reuters Daniel Stenling, šéf švédské kontrarozvědky. 

Odborníci očekávají, že Rusko by k ovlivnění švédských voleb mohlo zapojit podobné kanály, které využilo i při ovlivnění amerických prezidentských voleb v roce 2016. Například falešné zpravodajství a dezinformace šířené i prostřednictvím státem podporované mediální skupiny RT.

A zatímco Kreml škrtá rozpočty zdravotnictví či vzdělávání, rozpočet RT se stále nafukuje. V roce 2017 dosáhnul 261 milionů eur (6.6 miliard korun), asi desetinásobek částky, kterou televizní kanál disponoval v roce svého založení 2005.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek