Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Thajská vláda vyhrožuje Facebooku. Kvůli záběrům polonahého krále jej může „vypnout“ každou chvíli

Thajská vláda vyhrožuje Facebooku. Kvůli záběrům polonahého krále jej může „vypnout“ každou chvíli

Thajská vláda dala společnosti Facebook ultimátum, aby ze svých stránek odstranila desítky nelegálních materiálů, které jsou údajně hrozbou pro národní bezpečnost země. Pokud se tak nestane, zcela znemožní přístup na sociální síť. Přestože doba ultimáta již uplynula, facebook v Thajsku stále funguje, uvádí server Bangkok Post. Západní deníky upozorňují, že se jedná především o záběry krále, který si vyrazil do nákupního centra ve vskutku nekrálovské uniformě – výstředním zkráceném tílku odkrývajícím nejspíš falešné tetování.

Záběry krále Rámy X., který si vyrazil nakoupit do německého obchodního střediska, byly údajně testem efektivity thajských cenzurních zákonů. Země má striktní legislativu, která znevažování monarchy tvrdě trestá. Excentrický Ráma X. přitom zavdává celou řadu důvodů – od nezvyklého outfitu, přes tetování až po divokou minulost plnou bujarých večírků a zvláštních rozhodnutí.

„Zatím neplánujeme blokovat na Facebook přístup,“ řekl prezident asociace thajských internetových providerů (TISPA). TISPA nicméně Facebook dříve varovala, že v případě neodstranění požadovaných příspěvků je zablokování přístupu možné. „Může dojít k zablokování přístupu na celý facebook.com pro všechny zákazníky v Thajsku,“ uvedla TISPA.

Thajská vláda po Facebooku žádá odstranění 131 stránek, které údajně ohrožují národní bezpečnost. Facebook materiály smazat odmítnul, uvádí Bangkok Post. Na vymazání materiálů dostal lhůtu do dnešních 10:00 místního času (6:00 SELČ). Po vypršení lhůty thajské úřady oznámily, že již byly vydány soudní příkazy k odstranění 34 stránek a úřady pracují na vydání soudních příkazů i pro dalších 97 adres.

Facebook byl vypnut v Thajsku již v roce 2014, poté, co se vojenská junta dostala k moci. Zablokování přístupu však tehdy popřela a uváděla, že se pouze jednalo o test.

Mezi Thajci je Facebook značně oblíbený, v průměru na něm tráví 2,35 hodiny denně. „V Thajsku je počet facebookových statusů třikrát vyšší, než je náš celosvětový průměr,“ říká Dan Neary, viceprezident Facebooku pro region Asie a Pacifiku. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek