Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Unikátní studie založená na datech z Facebooku. Sociální síť pomáhá zkoumat příjmovou nerovnost

Unikátní studie založená na datech z Facebooku. Sociální síť pomáhá zkoumat příjmovou nerovnost

Sociální síť Marka Zuckerberga Facebook se v tichosti rozhodla poskytnout svůj zlatý důl – data o uživatelích – pro dobro unikátní vědecké studie. Zuckerberg začal spolupracovat s jedním z nejvýznamnějších ekonomů mladé generace Rajem Chettym, který je oblíbený v technologické komunitě pro svůj analytický přístup založený na velkých vzorcích dat. Chetty data od Facebooku využije pro studii, která se zabývá rostoucí ekonomickou nerovností Američanů.

Celý příběh připomíná pokání Marka Zuckerbega. Poté, co jeho sociální síť Facebook přispěla k šíření falešných zpráv, nenávistných projevů a nesnášenlivosti, se snaží zakladatel této sociální sítě páchat dobro, kde jen může. Facebook proto nedávno upravil tak, aby zobrazoval méně neosobních příspěvků a naopak více postů přátel a rodiny. Vydal se na turné po padesátce amerických států, během něhož se setkává s místními obyvateli a řeší jejich problémy. V neposlední řadě se plánuje v příštích měsících zbavit akcií Facebooku za stovky milionů dolarů, jen aby naplnil měšec charitativní nadace své manželky Priscilly Chanové. A nyní se rozhodnul dát v plén to nejcennější, co má – tedy data o uživatelích Facebooku.

Studie ekonoma, wunderkida a jednoho z nejmladších přednášejících profesorů harvardské univerzity Raje Chettyho si klade za úkol objasnit vztahy mezi sociálními vazbami na Facebooku a prohlubující se ekonomickou nerovností Američanů. Ta je patrná například z toho, že jediné procento nejbohatších obyvatel Spojených států vlastní 40 procent amerického majetku. A Facebook je pro takovou studii ideální zdroj – používá jej totiž přibližně 60 procent Američanů.

Ani Chetty, ani Zuckerberg připravovanou studii zatím blíže nepřiblížili. V lednu nicméně Chetty v jednom rozhovoru potvrdil, že zkoumá data ze sociálních sítí. „Využíváme sociální sítě a měříme tamní interakce. Pomáhá nám to pochopit roli sociálního kapitálu mnohem lépe, než dříve,“ uvedl.

Pro sociální vědce je využití dat ze sociálních sítí naprostý „gamechanger“. Takové množství detailních údajů, které jim nyní dal Facebook k dispozici, vědci dříve neměli. „Sociální vědci se zabývali rolí sociálních sítí a jejich vlivu na ekonomické nerovnosti velmi dlouho, nicméně jsme neměli potřebné množství empirických dat, které jsou k takovému výzkumu zapotřebí. To se nyní změnilo,“ uvedl Chetty v lednovém rozhovoru pro rádio Freakonomics.

„Raj Chetty dělá neskutečně dobrou práci,“ chválí svého kolegu z Harvardu politolog Robert Putnam. „Zejména proto, že dokáže získat přístup k takovým datům, k jakým se nikdo jiný nedostane.“

Vědci pod vedením Chettyho nyní mají přístup jak k detailům o uživatelích na Facebooku – jejich věku, pohlaví, vzdělání či rodinným vazbám, tak i ke „složkám“, které si na uživatele vede Facebook. Ty obsahují například jejich záliby, zájmové skupiny, ve kterých jsou členy, geografické polohy či další data.

Pomocí těchto informací je pak možné odhadnout socioekonomický status daného uživatele, tvrdí server Politico. Jednotliví uživatelé se nicméně nemusejí obávat ztráty soukromí. Z dat, která budou Chettymu a jeho týmu poskytnuta, nebude možné identifikovat žádného uživatele, ujišťuje mluvčí Facebooku.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek