Pokud odbočka RT příkaz nesplní, hrozí jí zmrazení kont, a dokonce i uvěznění vedoucího odbočky, informovala rovněž šéfredaktora. Uvedla přitom, že za takovéto situace je televize nucena požadavek splnit, i když s ním kategoricky nesouhlasí.
Zároveň sdělila, že ruské úřady již připravují odvetná opatření. Sama televize se podle ní chystá neoprávněnost požadavku amerického ministerstva dokázat u soudu, protože je "v rozporu se zákony a odporuje zásadám demokracie a svobody slova".
Pokud jde o odvetné kroky Moskvy, ministr spojů Nikolaj Nikiforov dnes nic konkrétního neřekl. Připomněl jen, že prezident Vladimir Putin dříve v analogických situacích mluvil o tom, že odpověď musí být "zrcadlová a okamžitá".
Rusko by mohlo například zareagovat odebráním vysílací licence americké zpravodajské televizi CNN.
O zařazení RT a dalšího ruského propagandistického média Sputnik mezi "zahraniční agenty" hovoří úřady Spojených států už několik měsíců. RT doposud odmítala tomuto požadavku vyhovět.
Zákon o registraci zahraničních agentů (FARA) platí v USA od roku 1938 a nařizuje evidenci osob, které v zemi reprezentují zájmy cizích států. Podle dostupných údajů je v seznamu kolem 1700 lidí, většinou lobbistů zastupujících celkem asi stovku zemí. Americká média v několika případech publikovala obvinění, že ministerstvo spravedlnosti uplatňuje FARA selektivně vůči státům, které se znelíbily vládě USA.
Od roku 2012 platí zákon o zahraničních agentech i v Rusku, vztahuje se ale na organizace, které využívají zahraniční granty nebo jsou jinak finančně podporovány z ciziny. Podle kritiků ho Moskva zneužívá k postihu nepohodlných médií a humanitárních organizací. Termín "zahraniční agent" je negativně vnímán jak v Rusku, tak ve Spojených státech.