Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA daly nůž na krk kremelské televizi. Má přiznat, že je zahraniční agent, jinak přijde odveta

USA daly nůž na krk kremelské televizi. Má přiznat, že je zahraniční agent, jinak přijde odveta

Ministerstvo spravedlnosti Spojených států dalo odbočce ruské státní televize RT (Russia Today) ve Washingtonu ultimátum, aby se do pondělí zaregistrovala jako "zahraniční agent". V Moskvě to dnes podle agentury TASS sdělila šéfredaktorka RT Margarita Simoňjanová. Americké ministerstvo podle agentury AP odmítlo tuto zprávu komentovat.

Pokud odbočka RT příkaz nesplní, hrozí jí zmrazení kont, a dokonce i uvěznění vedoucího odbočky, informovala rovněž šéfredaktora. Uvedla přitom, že za takovéto situace je televize nucena požadavek splnit, i když s ním kategoricky nesouhlasí.

Zároveň sdělila, že ruské úřady již připravují odvetná opatření. Sama televize se podle ní chystá neoprávněnost požadavku amerického ministerstva dokázat u soudu, protože je "v rozporu se zákony a odporuje zásadám demokracie a svobody slova".

Pokud jde o odvetné kroky Moskvy, ministr spojů Nikolaj Nikiforov dnes nic konkrétního neřekl. Připomněl jen, že prezident Vladimir Putin dříve v analogických situacích mluvil o tom, že odpověď musí být "zrcadlová a okamžitá".

Rusko by mohlo například zareagovat odebráním vysílací licence americké zpravodajské televizi CNN.

O zařazení RT a dalšího ruského propagandistického média Sputnik mezi "zahraniční agenty" hovoří úřady Spojených států už několik měsíců. RT doposud odmítala tomuto požadavku vyhovět.

Zákon o registraci zahraničních agentů (FARA) platí v USA od roku 1938 a nařizuje evidenci osob, které v zemi reprezentují zájmy cizích států. Podle dostupných údajů je v seznamu kolem 1700 lidí, většinou lobbistů zastupujících celkem asi stovku zemí. Americká média v několika případech publikovala obvinění, že ministerstvo spravedlnosti uplatňuje FARA selektivně vůči státům, které se znelíbily vládě USA.

Od roku 2012 platí zákon o zahraničních agentech i v Rusku, vztahuje se ale na organizace, které využívají zahraniční granty nebo jsou jinak finančně podporovány z ciziny. Podle kritiků ho Moskva zneužívá k postihu nepohodlných médií a humanitárních organizací. Termín "zahraniční agent" je negativně vnímán jak v Rusku, tak ve Spojených státech.