Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Bruselu se schyluje ke klíčové bitvě o budoucnost vydavatelů, Google mocně lobbuje

V Bruselu se schyluje ke klíčové bitvě o budoucnost vydavatelů, Google mocně lobbuje

Otázka ochrany autorských práv v současnosti rozděluje Evropu. Evropská komise totiž chystá modernizaci legislativy, která se neměnila od roku 2001, navzdory překotnému rozvoji. První návrhy komise představila už v září loňského roku. Mezi ně patřilo i vyhrazení exkluzivních práv jednotlivým vydavatelům. To by mimo jiné znemožnilo, aby takzvané zpravodajské online agregátory používaly zpravodajství jiných médií, pokud by k tomu neměly souhlas vydavatele.

Největší problémy by to pravděpodobně způsobilo Googlu a jeho portálu Google News, který ve většině evropských zemí bez svolení využívá obsah napříč vydavatelskými domy. Problém by to byl i pro jeho portál YouTube, který by zase musel instalovat protipirátský filtr, který by znemožnil, aby uživatelé na tento web přidávali kradený obsah, což se děje v masivní míře a Google na tom vydělává.

„Máme dva body, které si v podstatě protiřečí. Musíme otevřít trh pro kulturu, ale zároveň musíme ochránit tvůrce. Toho dosáhneme jenom debatou,“ řekl španělskému deníku El Pais eurokomisař pro vzdělání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics.

Největší diskuse se v současnosti vedou kolem článku 11, který je součástí původního návrhu Evropské komise. Ten má po dobu dvaceti let chránit online obsah jednotlivých vydavatelů. Těm by rovněž umožnil, aby mohli žádat finanční kompenzaci od zpravodajských agregátorů, jakým je například portál Google News. „Pro média je to velmi dobrý návrh. My pouze chceme, aby nikdo nepoužíval části našich zpráv, aniž by k tomu měl náš souhlas,“ Miguel Ortego Ruiz ze španělské novinářské asociace.

Španělská novinářská asociace je přitom jedna z nejúspěšnějších, pokud jde o ochranu obsahu. V roce 2014 se jí podařilo prosadit legislativu, která vydavatelům přinesla finanční kompenzace od portálu Google News. Google pak španělskou verzi portálu úplně zrušil. Podobný vývoj se odehrál i v Německu s tím rozdílem, že Google byl donucen požádat jednotlivé vydavatele, aby se přihlásili k poskytování obsahu na Google News. Někteří svůj obsah z portálu amerického internetového giganta úplně stáhli, někteří si to později rozmysleli, když se potýkali s citelným propadem návštěvnosti na svých webech.

Nárh Evropské komise se v současnosti nachází ve výborech Evropského parlamentu. Špatnou zprávou pro vydavatele je, že nejsilnější „lidovecká“ frakce Evropského parlamentu chce článek 11 úplně zrušit. Výbor pro kulturu už svoje stanovisko vydal a vyslovil se pro omezení autorské ochrany na pouhé tři roky. Vyjednávání nicméně potrvají nejméně do léta. Rozhodnutí pak padne na podzim.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek