Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vydavatelství Economia je ve sporu se žalobci. Nařídili mu stáhnout článek o korupci v českém fotbalu

Vydavatelství Economia je ve sporu se žalobci. Nařídili mu stáhnout článek o korupci v českém fotbalu

Vrchní státní zastupitelství vyzvalo mediální dům Economia, aby smazal článek redaktora Aktuálně.cz Luďka Mádla o pozadí dotačního skandálu v českém fotbalu. Informace obsažené v textu prý narušují průběh vyšetřování. Kauza se týká ministerstva školství, bývalé náměstkyně i šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty, který je obviněný a ve vazbě. Jde v ní o stamiliony korun. O výzvě státních zástupců informovalo samo vydavatelství s tím, že se jí brání a zadalo právní analýzu.

Luděk Mádl, který dotační kauzu systematicky sleduje, v článku například píše, že „policie Peltu obviňuje, že v rozporu se zákony uplatňoval vliv na 21 konkrétních investičních dotací. Tedy skoro na polovinu z 50 projektů, kterým ministerstvo školství pro rok 2017 peníze přikleplo.“

Pelta pak měl řešit priority pro vybrané projekty s náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou, která také čelí obvinění. „Potvrzovat to mají odposlechy z jejich telefonních hovorů i z bytu, který měl Pelta právě Kratochvílové pořídit v centru Prahy. Scházeli se tu podle policie i v souvislosti s jejich intimním poměrem,“ píše se v článku.

Informace podle státního zastupitelství narušují průběh trestního řízení, a nařídilo proto článek pod pokutou do dvou hodin smazat.

„S příkazem Vrchního státního zastupitelství zásadně nesouhlasíme. Economia má vážnou pochybnost o tom, že by státní zastupitelství mělo právo stažení textu publikovaného nezávislým médiem požadovat. Navíc s argumentem, že existence textu ohrožuje vyšetřování, a proto je třeba ho odstranit,“ uvedl ředitel redakcí a člen představenstva Economie Vladimír Piskáček s tím, že mediální dům zadal právní posudek, který má odpovědět na oprávněnost návrhu státního zastupitelství.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek