Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zakladatel Wikipedie spouští zpravodajský web. Chce bojovat proti „falešným zprávám“

Zakladatel Wikipedie spouští zpravodajský web. Chce bojovat proti „falešným zprávám“

Jeden ze zakladatelů Wikipedie Jimmy Wales spouští zpravodajský server Wikitribune, který má vystupovat bojovat proti fenoménu takzvaných „falešných zpráv.“ Podle serveru BBC bude nový projekt spoléhat jak na dobrovolníky, tak i na profesionální novináře. 

Projekt nového zpravodajského serveru, jehož motto má být „zprávy jsou rozbité a my je umíme spravit“, má být pro čtenáře zdarma a také bez reklam. Bude tak záviset na pomoci finančních dárců, jejichž příspěvky pomohou udržet v chodu redakci profesionálních novinářů. Zároveň však server bude využívat služeb dobrovolníků, kteří budou psát základní koncepty článků, případně ověřovat data.

Wales počítá s tím, že v rámci nového portálu uplatní podobné principy, jako ve své populární online encyklopedii. Články by tak měly být dobře ozdrojované a přístupné komukoliv k online editaci, která však bude následně ještě autorizována profesionálním editorem.

Server bude mít do začátku deset až dvacet novinářů. „Pokud se nám podaří čtenáře zaujmout a rozšířit počet předplatitelů, tak se bude rozšiřovat i počet novinářů,“ říká Wales.

Mediální analytik Joshua Benton nicméně mírní Walesův optimismus. „Určitě zde existuje prostor pro takovýto projekt – tedy za předpokladu, že bude unikátní a relativně malý. Nicméně nemyslím si, že je zde potenciál pro to, aby vznikala velká mediální organizace. A deset či dvacet novinářů zprávy nespraví,“ říká Benton.

Wikipedii Wales spustil 15. ledna 2001. Jde o encyklopedií s otevřeným obsahem, jejíž podobu vytvářejí sami uživatelé-dobrovolníci. Encyklopedii netvoří placený redakční tým, články a jejich úpravy jsou dílem uživatelské komunity a každý, kdo si nějaké heslo přečte, je může upravit či případně vytvořit nový záznam.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek