Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

Nevlastní bratr Kim-Čong-una zemřel. Podle jihokorejských médií ho zřejmě zavraždily dvě ženy pracující pro severokorejské tajné služby. Neobvyklý incident se odehrál na letišti v Kuala Lumpur. Co dalšího se dnes ve světě událo?

Bratr severokorejského vůdce je mrtvý

Nevlastní bratr severokorejského diktátora Kim Čong-una Kim Čong-nam je po smrti. Informaci přinesla zpravodajská agentura Yonhap a další jihokorejská média. Podle zpráv kabelové televizní sítě TV Čosun Kim Čong-nama na malajsijském letišti v Kuala Lumpur otrávily dvě ženy pracující pro severokorejské tajné služby. Kim Čong-nam trávil mnoho času mimo vlast a kritizoval dynastickou vládu své rodiny v KLDR. Několikrát dal najevo, že o vedení země nestojí.

V Sýrii zemřelo 70 radikálů

V bojích dvou extremistických povstaleckých skupin na severozápadě Sýrie přišlo od pondělka o život na 70 radikálů. Podle agentury AP jsou to jedny z nejtěžších střetů mezi extremistickými skupinami v občanské válce v Sýrii za několik let. Zintenzivnění bojů vzbuzuje obavy z opětovného nárůstu násilí v předvečer mírových rozhovorů v kazašské metropoli Astaně. Mezi sebou bojují džihádistická skupina Džund al-Aksá, která se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát a koalice Výbor za osvobození Levanty, za níž stojí Al-Káida.

Británie nedává dostatek peněz na obranu

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil, že pro alianci je nyní prioritou zvyšování příspěvků členských zemí na obranu. Stoltenberg to řekl před středečním a čtvrtečním zasedáním ministrů obrany 28 zemí aliance v Bruselu, kterého se poprvé zúčastní nový šéf Pentagonu. V roce 2016 se sice výdaje zvýšily o 3,8 procenta, většina zemí však stále zaostává za kýženým dvouprocentním podílem HDP. Z evropských zemí ho plní jen Řecko a Estonsko. Kromě Česka je podle Mezinárodního institutu pro strategická studia mezi „hříšníky“ také Velká Británie, která dává na obranu 1,98 procenta HDP. Země se ale brání, že cíl plní. Za pravdu ji dává i agentura AP, která tvrdí, že kromě Britů splnili závazek i Poláci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek