Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker možná odejde z čela Evropské komise dříve, než se původně očekávalo. V Barceloně policisté za dramatických okolností stříleli po kamionu, který se řítil v protisměru s nebezpečným nákladem, a izraelský voják dostal za zastřelení Palestince ležícího na zemi 18 měsíců. Co přinesl dnešek ve světě?

Juncker na odchodu

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker by z čela Evropské komise mohl odejít dříve než na konci pětiletého mandátu. Podle italského deníku La Repubblica dokonce už příští měsíc. Juncker zvažuje odchod kvůli neúspěchu při prosazování svojí vize fungování EU. Je přitom fakt, že sám čelí dlouhodobě kritice. Lucemburčana, který Komisi vede od roku 2014, by mohl nahradit jeden z jeho dosavadních místopředsedů Fin Jyrki Katainen nebo Nizozemec Frans Timmermans.

Drama v Barceloně

Policisté v Barceloně stříleli na řidiče nákladního auta, který jel obrovskou rychlostí a v protisměru. Střela, která zasáhla kabinu, ho nakonec přinutila zastavit. Muž vezl lahve se stlačeným plynem, které mohly v případě nárazu začít hořet. Podle médií byl šoférem 33letý Švéd pod vlivem drog. Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido prohlásil, že o teroristický útok s nejvyšší pravděpodobností nešlo.

18 měsíců pro izraelského vojáka

Izraelský voják Elor Azaria, který loni zastřelil na zemi ležícího Palestince, odešel od soudu s trestem 18 měsíců vězení. Prokurátor pro něj ve sledovaném případu žádal tři až pět let. Za zabití jinak hrozí v Izraeli až dvacetiletý trest. Palestinská autonomie označila trest za příliš nízký. Desítky demonstrantů před vojenským soudem naopak požadovaly, aby byl Azaria osvobozen. Soud podle izraelských médií přihlédl k jeho dosavadní bezúhonnosti, ačkoli před soudem voják nevyjádřil nad svým činem lítost.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek