Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

V čele Evropské rady zůstane Donald Tusk, státy EU ho v Bruselu hladce podpořily a nic na tom nezměnil ani vzdor Polska. Jeho vláda si z tématu udělala vnitropolitickou záležitost a hrozila, že spory můžou zablokovat celý summit. Co dalšího přinesl dnešek?

Tusk v čele Evropské rady zůstane

Země Evropské unie na summitu v Bruselu rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Proti tomu, aby bývalý polský premiér Tusk v EU dále zastával vrcholnou funkci, ostře vystupovala nynější polská vláda premiérky Beaty Szydlové a země nakonec byla jediná proti. Důvodem odporu Varšavy jsou staré spory i obavy tamního kabinetu, že by Tusk mohl do budoucna představovat atraktivního lídra polské opozice.

Obavy německé diplomacie

Německo se obává nových zbrojních závodů v Evropě. Podle agentury TASS to v Moskvě řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. „Máme obavu, že v Evropě může vzniknout nová spirála zbrojních závodů,“ řekl. Agentura DPA v této souvislosti připomněla, že Severoatlantická aliance v reakci na ukrajinskou krizi a na roli Ruska v ní rozmístila v Polsku a v pobaltských státech - Estonsku, Litvě a Lotyšsku - na 4 000 vojáků. Na druhé straně hranice mezitím Moskva rozestavila desítky tisíc vojáků.

Migrace z Mexika

Počet imigrantů, kteří do Spojených států nelegálně přicházejí z Mexika, klesl od ledna do února o 40 procent. Uvedl to ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly. Donald Trump po lednovém nástupu do funkce potvrdil, že migrační politika bude jedním z hlavních bodů jeho programu. Proud imigrantů z Mexika poměřovaný počtem zadržených na jižní hranici klesl z 31 578 na 18 762 osob, uvedl ministr Kelly. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek